Новото строителство в България през 2009 г. намалява с 25%




30.07.2009г.
Ако се запазят същите темпове на строителство от първото тримесечие на 2009 г., това би означавало спад с 25 % в броя на новопостроените жилища в страната спрямо 2008 г. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) и инвестиционна компания. За по-големите градове в страната тези проценти биха били - София: -38 %, Варна: -32%, Бургас: -14%, Пловдив: -31%.
Същото може да се забележи и от издадените разрешителни за строеж в България, сравнявайки броят им през първото тримесечие на 2007 г. и този през същия период на 2009 г. Забелязва се рязко увеличение на разрешенията за строителство от 2005 до 2007 г., след което постепенно намаляват през 2008, за да достигнат рязък спад през 2009 г., където издадените разрешителни в България са почти 2 пъти по-малко в сравнение с 2008 г.

В този смисъл най-динамичен е град Бургас, където издадените разрешителни за първото тримесечие на 2006 г. са 4066, а за същия период на 2009 г. са 896. Много от строителните фирми умишлено не започват строителството на нови обекти, за които вече имат разрешение за строеж, тъй като няма сигурност за възвръщаемостта на инвестицията. Това изчакване от тяхна страна може да доведе до вакуум и липса на новозавършени жилища през 2010 г.

Не се забелязва обаче голям спад в търсенето на новопостроени жилища, особено тези с Разрешение за ползване, които в момента са недостатъчни като количество, за да задоволят търсенето на кандидат-купувачите. При тяхното придобиване няма риск и те са годен обект за кредитиране от банките в България. Поради тази причина цените на новозавършените апартаменти с Разрешение за ползване не са намалени драстично, така както се очакваше в началото на годината.

Друга причина за запазването на цените е отлива и нежеланието на клиентите да купуват старо строителство, което е завършено преди 2002 г. заради липсата на строителен контрол, топлоизолация и не дотолкова доброто качество на строителството в този период – което води до естествен спад на цените точно на тези имоти и преориентиране на клиентите към търсене на по-нови жилища.
разпечатай