Сделките с имоти са намалели с 35%
10.08.2009г.
С над една трета са намалели сделките с имоти през първото полугодие на тази година спрямо същия период на миналата. Това показват данните на агенцията по вписванията. Във всички големи градове, както и в морските курорти има спад. За София, Варна и района около Самоков, където е Боровец, сривът е с около 50%. Ръст от повече от 28% е отчетен в съдебния район на Разлог, където влиза и Банско, както и в Благоевград - със 17 на сто.
Причините са намалялата инвестиционна активност и липсата на банково кредитиране, коментираха брокери.
Агенцията по вписванията обаче отчита и довършващите се сделки с имоти, които се купуваха масово на зелено допреди две години. Тези сделки се финализират с пускането в експлоатация на готовите сгради. Това е причината за отчетения ръст в Банско и Разлог, защото в момента англичаните затварят продажбите. По тази причина нотариусите и съдиите по вписванията все още имат работа, докато брокерите много трудно сключват нови сделки.
За разлика от Банско в морските курорти се отчита спад. В Несебър например, където попада и района на Слънчев бряг, те са намалели с близо една четвърт и от 3500 за първото полугодие на миналата година сега са 2650. Причината е, че масовото строителство в Слънчев бряг започна преди 8-10 години и повечето от сделките на зелено са приключили, докато в Банско този процес е от две-три години, колкото отнема строителството на един обект.
Националното сдружение на общините също отчете драстичен спад на сделките с имоти на база на постъпленията в местните бюджети. За първите пет месеца на годината общо за страната от данъка при продажба на имоти в общините са влезли 40 млн. лв., докато през май м.г. сумата е била двойно по-голяма - 80 млн. лв. Кметът на Велико Търново Румен Рашев дори отчете намаление от над две трети.
Според данните на агенцията по вписванията във Велико Търново сделките с имоти са намалели с 40%. Специалисти по общински бюджети предположиха, че разминаването може да идва от падналите цени на имотите през тази година.
На оптимисти и песимисти се разделиха брокерите в очакванията си дали пазарът започва да излиза от кризата, или ще продължи да се свива. Те са единодушни в мнението, че това ще зависи основно от политиката на банките. Според оптимистите нещата вече са се нормализирали и започва постепенно възвръщане на доверието, като, макар и трудно, но готови жилища се продават. Очаква се в края на годината банките да започнат отново да отпускат кредити за покупка на апартаменти.
Песимистите обаче прогнозират затягане на пазара, защото към края на годината се очаква да се увеличава броят на лошите ипотеки. Банките ще трябва да се освободят от тях, преди да отпуснат нови кредити, смята той. По данни на агенцията по вписванията увеличението при възбраните на ипотекирани жилища е над 36%, като в същото време броят на новите ипотеки пада близо три пъти.