Само 1.2% от европарите са усвоени досега




17.08.2009г.
Досега само 1.2% от предвидените от Европейския съюз 13.2 млрд. евро са усвоени от българските бенефициенти. Това съобщава зам.-председателят на Националната предприемаческа и занаятчийска камара Йосиф Аврамов. При тези темпове едва ли до края на 2013 г. ще оползотворим и половината от парите, които ни отпускат от общността. За да ускорим темпото, с което получаваме средства по 7-те оперативни програми, е необходимо да бъде създадена държавна компания или публично-частен консорциум от фирми, които да изготвят централизирано европроектите, предлага експертът. Около 0.5 на сто от европарите са усвоявали преди 20 г. комшиите ни от Гърция, преди да се създаде подобна структура. Сега там освен национална компания, в която се пишат проектите, кметството на Атина също си има център, който помага на бенефициентите.

В 21% от българските общини няма нито един специалист по европейските програми, а в не малка част от останалите само кметът или секретарят на общината се занимават с тази работа. Често хората, които искат да получат средства от ЕС, плащат на съмнителни експерти, които им вземат парите и не успяват да им свършат работа. Да бъде намалена  и документацията при кандидатстването, защото сега тя се състои от 90 папки, които трябва да се внесат в областните администрации. Всичко това може да се сведе до флашка с няколко файла, убедени са от занаятчийската камара. Най-голяма дупка при усвояването на средствата има при Програмата за развитие на селските райони и по ОП "Конкурентоспособност". Да бъдат поканени експерти от Брюксел за оказване на техническа помощ на управляващите органи, предлага икономистът. С тяхна помощ трябва да се прецизират наредбите, свързани с работата със средствата от Европейския съюз.

През последните месеци у нас се отчита дефлация. И по този показател, който до началото на годината не можехме да изпълним, вече сме в крак с маахстрихтстките критерии. В условията на криза не е рационално да се посяга на най-големия източник на средства - ДДС, затова до края на 2010 г. не е възможно страната ни да не изпълни новата европейска директива за диференцирани ставки по ДДС. Кризата обаче може да бъде в историята до края на следващата година, прогнозира икономистъът. Европейската централна банка наля в банките от еврозоната 442 млр. евро, които дадоха глътка въздух на бизнеса в страните от еврозоната. Неслучайно Германия и Франция отбелязаха растеж през последните три месеца. Препоръчително е част от тези пари чрез банките-майки да достигнат до нашите трезори. Ако поне 1-2 млрд. евро се влеят в българската банкова система, кредитите ще поевтинеят.
разпечатай