Иде нов срив на наемите на търговски площи
Най-скъпи са магазините в София, Варна и Велико Търново
25.08.2009г.
Наемите на търговските площи ще се понижат с още 15% до края на годината. Причината е ръстът на незаетите обекти. Най-малко се очаква да бъде намалението в търговските центрове с добра локация, отлично управление и добра концепция. От началото на годината наемите са се понижили средно с 10,62%, а продажните цени са спаднали с 6,71 на сто, сочат статистики.
Въпреки бума в строителството на големи търговски центрове, през последните няколко години наемните нива на търговските площи на главните търговски улици остават по-високи. В началото на годината повечето наемодатели вярваха, че все още могат да реализират свръхголеми печалби и не бяха склонни да предоговарят и намаляват наемите. Това доведе до увеличаване на свободните площи и напускане на много наематели, което накара собствениците да започнат да правят компромиси.
София и Варна са градовете с най-високи месечни наеми за търговски обекти, разположени на централните улици. Месечният наем за търговски обект на централна столична улица в края на месец юни е бил между 30 и 68 евро за квадратен метър, а във Варна - 30 - 70 евро за кв.м. На трето място е Велико Търново, където търговците са плащали между 25 - 60 евро за кв. м. Наемателите от централните улици в Пловдив са плащали 25 - 50 евро за кв. м, в Бургас и Русе - 20 - 40 евро за кв.м, а в Стара Загора - 15 - 35 кв. м. Търговците в Благоевград са давали 20 - 50 евро на месец за кв. м, а в Добрич - 15 - 35 евро за кв. м.
Наемите в търговките центрове са най-високи в София (12-45 евро за кв. м), Варна (8 - 40 евро за кв. м) и Русе (10 - 35 евро за кв. м). В Пловдив, Бургас, Велико Търново и Стара Загора месечните наеми в моловете се движат между 10 и 35 евро за кв. м. Средната доходност на търговските площи за страната е 10,86%, като за София стойността е 9,58%, за Пловдив - 8,65%, Варна - 13,89%, а в Стара Загора - 6,58% Търговските площи в курортните зони ще се отдават под наем все по-трудно, а дисбалансът между предлагане и търсене се очаква да се увеличи, смятат експертите.