Печелим по 1 млрд. евро на година от АЕЦ Белене
30.09.2009г.
По 1 млрд. евро печалба на година ще носи АЕЦ "Белене" след като влезе в експлоатация. Това стана ясно вчера по време на кръгла маса за бъдещето на атомния проект. За всичките 60 г., през които се планира да се експлоатира централата, се очаква тя да донесе печалба от общо 50-60 млрд. евро. Сметките са правени при прогноза за представителя на консултантите по проекта продажната цена на електроенергията от 60 евро за мегаватчас, каза Богомил Манчев. По отношение на разходите той обясни, че за всеки 1 млрд. евро приходи ще се правят 200 млн. евро оперативни разходи. При тези условия сметките показвали, че централата ще се изплати за 12 години.
Според Георги Касчиев - експерт от Института за изследване на риска към Виенския университет, обаче целесъобразността на проекта изобщо не е доказана. Според него изхарчените 1,5 млрд. лв. досега по него, костват по 300 лв. на всеки български гражданин. За вложените пари до 1991 г. пък от джоба на хората били извадени по 300 долара.
Никак не е сигурен и рекламираният износ на 14-15 млрд. квтч енергия, каза още Касчиев, като изтъкна, че според него досега НЕК е изнасяла тока почти без печалба. В крайна сметка проектът е нецелесъобразен и трябва да бъде прекратен, обобщи Касчиев.
Още при откриването на дискусията пък министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков обяви, че АЕЦ "Белене" трябва да бъде изградена само ако се докаже, че е икономически целесъобразен. Трайков беше категоричен, че България няма да финансира 51% от АЕЦ "Белене" съобразно дела, който първоначално се очакваше да има в компанията инвеститор. Според министъра дискусията е показала още, че България е независима от това дали ще има или не втора атомна централа, тъй като и без нея тя ще може да покрива вътрешното си потребление. По думите му парламентът трябва да бъде въвлечен в крайното решение.
В подкрепа на това идват разчетите, обявени от изпълнителния директор на НЕК Георги Миков. Според тях през 2020 г. брутното потребление на електроенергия у нас ще е 44 - 47 тераватчаса. В същото време, ако АЕЦ "Белене" бъде изградена след 10 г., страната ще разполага с енергиен резерв от 3400 мвт мощности, което е почти двойно в сравнение със сегашния резерв. Миков съобщи още, че спрямо миналия септември реалният спад на вътрешното потребление на ток е с 8%. Прогнозата за цялата 2009 г. пък сочи намаление от 4 - 5 на сто. Подобна е и прогнозата на енергийния регулатор, който обаче съобщи за драстичен спад от 40% в потреблението на големите индустриални потребители. Очаква се износът да спадне с 14%, обяви Пламен Денчев, член на ДКЕВР.
Ако АЕЦ "Белене" е най-добрият проект, той ще може да си осигури финансиране, обяви икономическият експерт Георги Ангелов. Финансирането на АЕЦ "Белене" директно от бюджета ни вкарва в огромен бюджетен дефицит. Държавната гаранция пък би довела до влошаване на кредитния рейтинг на страната, смята още Ангелов.