Общините също имат ангажименти, свързани с автомагистрала Тракия
07.10.2009г.
Общините не са готови с приспособяването на инфраструктурата си към бъдещата магистрала "Тракия" и ако правителството удържи на обещанието да построи оставащата от нея част до 2 години, ще възникнат затруднения с общинския трафик. Така смята областният управител на Сливен Марин Кавръков.
Например с построяването на подхода към магистралата за Сливен и Ямбол при с. Хаджи Димитрово в община Тунджа на Сливен ще са необходими три нови основни артерии, за да поемат трафика от новата посока, посочи той. Марин Кавръков даде специална пресконференция, посветена на ползите и негативния ефект за Сливенска област от построяването на магистралата. Той съобщи, че е изпратил писмо до Агенция "Пътища" и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в което настоява да се регламентира достъпът на местните фирми до участието в процедурите по обществени поръчки за лотове на автомагистрала "Тракия" и използването на местна работна ръка.
Проблемите, които ще възникнат около строителството и след изграждането на големия път, ще бъдат разгледани и на предстоящия на 13 октомври регионален съвет за развитие с участието на областните управители на Стара Загора, Сливен, Ямбол, Бургас и представители на различни министерства. Задължение на общините обаче е, подчерта Кавръков, освен за местната инфраструктура да помислят и за нови подробни устройствени планове за подходите, водещи към магистралата, за създаване на модерни пазари за местните селскостопански производители в близост до местата, предвидени за паркинги и други крайпътни обслужващи обекти. На регионалния съвет ще бъде поставен и въпросът за липсата на обход по съществуващия път ІІ-55 на гр. Нова Загора и с. Асеновец, през което минава пътят с целия трафик на тирове към турската граница.
Изграждането на автомагистралата е най-големият инвестиционен проект за областта и региона през последните 20 години. Безусловно ползите от реализирането му са огромни, подчерта Кавръков, като най-голямата естествено ще е облекчаването на трафика по настоящия път Стара Загора – Нова Загора – Сливен – Бургас, който през летните месеци достига 14 000 автомобила дневно.
Както стана ясно, доизграждането на магистрала "Тракия" ще стане с част от средствата от оперативна програма "Транспорт", предвидени първоначално за автомагистрала "Струма", общо 600 млн. евро. Според изискванията на Европейската комисия е възложена актуализация на оценката за въздействие върху околната среда. Очаква се тя да е готова до края на годината. Отсега обаче е ясно, каза Марин Кавръков, че няма да се изпълнят всички претенции на еколозите за една 15-километрова зона в Ямболско, защитена като местообитание на смокове и костенурки. Трасето на магистралата е наситено и с много археологически паметници. И в момента продължават спасителни разкопки на 32 обекта в участъка Стара Загора - Карнобат.