Строителството на водни и вятърни централи ще бъде ограничено




04.11.2009г.
Министерството на околната среда и водите ще разработи стратегия за зоните, в които да бъдат разположени мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), каза министър Нона Караджова. Документът ще показва местата, където строителството на централите е безопасно за околната среда. Преди две седмици икономическото министерство обяви, че започна анализ на потенциала от ВЕИ по региони и възможностите за присъединяването им. Досега са заявени 8000 мВт мощности от вятър и 4000 - от слънце. До 2020 г. България трябва да има 16% на алтернативната енергия в общото производство.

Вече заварените централи от възобновяеми енергийни източници няма да бъдат разрушавани, успокои Нона Караджова. "Дори проектите да застрашават околната среда, не може да направим нищо, при положение че администрацията веднъж вече им е разрешила да построят вятърните си или слънчеви централи", обясни тя. Преди месец зоната около нос Калиакра беше обявен за "Натура" зона и строителството в нея се допуска, при условие че проектите са минали през всички процедури на екооценка. Преди седмица екоминистерството спря строителството на вятърния парк на австрийската компания ЕVN в района на варненското село Българево.

Екоминистерството и икономическото ще работят за екоефективна икономика. "Икономиката, енергетиката и туризмът биха могли да намерят пресечна точка с новата екоефективна икономика", каза министър Трайчо Трайков. Европейският съюз разглежда себе си като общ субект по отношение развитието на такава икономика и това ни дава шанс за многостранно сътрудничество в областта на иновациите, обясни той. Като други субекти в това отношение се разглеждат Южна Корея, Япония и САЩ, каза Трайков. Според него могат да бъдат създадени международни клъстъри за развитие на мощности на ВЕИ.
разпечатай