Москва пак иска гаранция срещу заем за АЕЦ *Белене*, този път от НЕК
Руската страна готова да вземе 100% дял от централата
14.12.2009г.
За участието на България в "Южен поток" решаващо ще е предпроектното проучване, а в това за петролопровода "Бургас - Александруполис" - екооценката. Това заяви икономическият министър Трайчо Трайков след проведената в края на миналата седмица българо-руска икономическа комисия.
Тя завърши с подписване на протокол от заседанието и меморандум за сътрудничество в областта на метрологията. Руската страна отново се опита да използва оръжейните лицензи като форма на натиск. След като миналата година София и Москва подписаха споразумение, че се отказват от миналите си претенции и ще оставят оттук нататък фирмите да се договарят, в четвъртък и петък руската страна върна проблема обратно в изходна фаза. Кремъл отново поиска България да плати за използваните досега лицензи. Българската позиция е, че въпросът с тях е приключен с подписването на споразумението.
"България е заинтересувана от реализация на големите енергийни проекти, които целят повишаване на енергийния потенциал и укрепване на позицията на транзитен енергиен център в Югоизточна Европа", коментира министър Трайчо Трайков. Руският енергиен министър Сергей Шматко заяви, че "няма основание да се смята, че има охлаждане на отношенията".
На срещата в София руската страна промени офертата си за АЕЦ "Белене" и поиска корпоративни вместо държавни гаранции, за да предостави заем за изграждането на атомната централа. Такива гаранции могат да предоставят инвеститорите в проекта, които за момента се свеждат само до държавната НЕК. Шматко уточни, че не става дума за ново предложение, а за "нов подход по проекта".
Преди повече от година руската страна предложи да отпусне държавно гарантиран кредит от 3.8 млрд. евро, на колкото се оценяваше официално строежа на централата в Белене. Заемът първоначално беше отказан от кабинета Станишев. В четвъртък руските медии обявиха, че Москва е готова да вземе 100% дял от централата, като финансира изцяло и българското участие. Министър Трайчо Трайков заяви, че акционерното участие не е водещият интерес за руската страна в случая с АЕЦ "Белене" и че правилното структуриране на проекта може да стане на един или два етапа. Той отказа конкретика за формулата за реализация на проекта и намирането на инвеститори, но каза, че това трябва да стане на приемлива цена.
"България се интересува от АЕЦ "Белене", защото ще създаде работни места и икономическо развитие на местните фирми. Нашият интерес е да се реализира един проект, който ще ни осигури участие на европейския пазар и сме готови да поемем риска", коментира Шматко.
На срещата в София България принципно подкрепи увеличаването на капацитета на газопровода "Южен поток" от 31 на 63 млрд. куб.м годишно. Проектната компания между Българския енергиен холдинг и "Газпром" ще бъде създадена, ако предпроектното проучване е положително. "България ще започне разговори с европейските партньори за превръщането на проекта в европейски", каза министър Трайков. Ден по-късно "Газпром" предупреди, че има и резервен вариант, ако София се бави. "Ако с България нещата не потръгнат, "Газпром" има и други варианти. Румъния е заинтересувана да участва в проекта "Южен поток", заяви зам.-шефът на компанията Александър Медведев, цитиран от Ройтерс.