С пари от резерва може да се покрият част от задълженията към фирмите


Обсъждат и варианти с емитиране на държавни ценни книжа и издаване на гаранции от страна на държавата

18.12.2009г.
Правителството може да използва пари от фискалния резерв, за да изплати просрочените си задължения към бизнеса. Това е посочил като най-реалистичния вариант финансовият министър Симеон Дянков по време на консултативния съвет към министъра на регионалното развитие Росен Плевнелиев и браншовите организации в строителството.

"Министър Дянков посочи, че най-реалистичният вариант е да бъдат изтеглени средства от фискалния резерв в началото на 2010 г., за да се платят част от задълженията към компаниите", казва Иван Бойков, изпълнителен директор на строителната камара. Кога и как точно ще стане плащането ще стане ясно на 23 декември, когато ще се подпише официален документ между бизнеса и правителството, отбелязва Румен Йовчев, председател на браншова камара "Пътища". От финансовото министерство пък коментират, че се търси оптималният вариант за бюджета за разплащане с бизнеса. В момента фискалният резерв е около 8 млрд. лв.

Финансовият министър е определил датата 23 декември, защото се надявал дотогава да е наясно колко средства са влезли в бюджета от събрани акцизи и с тях евентуално да се покрият някои от плащанията на бизнеса. Тегленето на средства от фискалния резерв е оставено за началото на годината, защото Дянков се надявал с приходите от данъците, събрани през следващата година, да възстанови средствата в края й, е обяснил той.

Засега не е ясно точно колко са задълженията на държавата към бизнеса. По тази причина Дянков не е посочил и конкретна сума, която ще се тегли от резерва. Вместо това  по негова заповед  вече действа междуведомствена комисия, ръководена от зам. финансовия министър Владислав Горанов, която ще изясни какви задължения са поели ведомствата по договори за капиталови разходи и за поддръжка на транспортната инфраструктура.

Ще бъдат направени списъци на задълженията, които не са платени до края на тази бюджетна година, както и на предстоящите плащания през 2010 година. След като задълженията на държавата бъдат установени, експертите ще предложат решения, които да са приемливи и за бюджета, и за изпълнителите, се казва в съобщение на финансовото ведомство.

По различни оценки задълженията на държавата към бизнеса варират между 1 и 1.5 млрд. лева. Задълженията на строителното министерство към фирмите са за близо 250 млн. лв. От тях дълговете на пътната агенция са 175 млн. лв., а останалите са за ВиК и благоустройствени строежи. Строителната камара оценява задълженията на държавата на около 800 млн. лв. Освен задълженията на пътната агенция, министерството на регионалното развитие дължи 73 млн. лв., министерството на околната среда - 86 млн. лв., министерството на земеделието - 5 млн. лв., Министерството на правосъдието - 4.4 млн. лв., и т.н.

Освен използване на пари от фискалния резерв, на срещата в сряда са били обсъждани и други варианти за разплащане - емитиране на държавни ценни книжа (ДЦК), пускането на еврооблигации, теглене на нови кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и издаване на гаранции от страна на държавата, които да послужат пред банките за теглене на кредити от фирмите, разказаха участници в срещата. От всички тези варианти най-бърз и реалистичен за осъществяване бил фискалният резерв, а след него емитиране на ДЦК, казал Дянков.

Пускането на еврооблигации почти отпаднало като вариант, защото щяла да се повиши задлъжнялостта на страната ни. Схемата с облигациите беше обсъждана, но е малко вероятно да се случи, коментира и строителният министър Плевнелиев. Идеята за държавните гаранции на фирмите също отпаднала, защото банките били заявили, че няма да отпускат кредити срещу плащания неясно кога. От ЕИБ пък започнали да задават допълнителни въпроси и най-вероятно няма да бъдат пуснати нови кредити извън вече договорените.
разпечатай