Две министерства и бизнесът ще обсъдят зелените енергоизточници


Екоминистерството иска мораториум върху строителството на ВЕИ

13.01.2010г.
Министрите на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и на екологията Нона Караджова ще обсъдят днес бъдещето пред проектите за  инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с представители на компаниите, членуващи в Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

В края на миналата година министър Караджова обяви, че екоминистерството ще въведе мораториум върху строителството на вятърни, слънчеви и водни централи, тъй като част от тях се изграждат в зоните на европейската екозона "Натура". Тогава Караджова обясни, че спирането ще засегне проекти, които се намират на етапа на смяна на предназначението на земята и получаване на разрешителни и ще трае, докато бъде приет националният план за развитие на ВЕИ. Очаква се той да стане готов до средата на 2010 г. Впоследствие екоминистерството обясни, че мораториумът се налага, за да се избегне наказателната процедура срещу България заради строителството на вятърни паркове край Калиакра. Друг аргумент на ведомството е, че заявените инвестиционни намерения надхвърлят многократно необходимостта на страната от такива мощности.

Идеята за спирането на проектите предизвика безпокойство сред инвеститорите и банките. Подготвяният мораториум ще блокира проектите и страната може да не изпълни ангажимента си за 16% дял на екоенергията в общото производство до 2020 г., заявиха от КРИБ. Според Българската фотоволтаична асоциация, мораториумът ще доведе до отлив на инвестиции от 1 млрд. евро. До този момент министър Караджова оспорва разчетите на асоциацията, защото инвестиционните намерения са само заявени.

През последните дни двама представители на изпълнителната власт - вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и икономическият министър Трайчо Трайков, увериха, че мораториум няма да има. По  думите на Трайков изискванията за издаването на разрешителни за зелени енергийни проекти ще станат по-рестриктивни, така че да се намали отрицателният ефект върху бизнеса. Позицията на министерството най-вероятно ще стане ясна, след като бъде изслушано и мнението на инвеститорите. Вчера министър Караджова заяви, че компаниите могат да използват земи в промишлените зони или военни полигони вместо плородни терени, като такава била и европейската практика.  Земеделското министерство подготви промени в Закона за земеделските земи, с които да се забрани строителството на вятърни и соларни паркове в плородните земи.
разпечатай