Под заплаха са 500 млн. евро по ИСПА


Усвоените средства са едва 46%

18.01.2010г.
Инфраструктурни проекти за най-малко 500 млн. евро по програма ИСПА са рискови в момента, защото ако бъдат забавени или останат нереализирани, България ще загуби еврофинансиране. Бюджетът на програмата, която приключва в края на годината, е 1.66 млрд. евро, като от тях са усвоени 46% по данни на финансовото министерство и 36% по данни на Брюксел. Резултатите ще са ясни в края на 2010 г. и ще зависят от това колко пари са усвоени, както и от решението на Еврокомисията за удължаване на срока.

В момента почти всички водни проекти по ИСПА на стойност около 300 млн. евро са рискови, каза зам.-министърът на околната среда Ивелина Василева. Според нея със сигурност ще се наложи част от тях да се довършат със средства от бюджета, но точната сума ще е ясна след преговорите с Брюксел. "Това, което сме предприели, е постоянен контрол върху изпълнението", обясни министърът на екологията Нона Караджова. Другият рисков проект по ИСПА, който няма да бъде завършен до края на годината, е жп линията Пловдив - Свиленград, посочи секретарят по еврофондовете Юлияна Николова. По него до началото на годината са разплатени 94 млн. евро при бюджет от 340 млн. евро.

Сериозно изоставане с плащанията по оперативните програми и липса на готови инфраструктурни проекти по "Околна среда" и "Транспорт", което поставя под риск усвояването на евросредствата по тях. Това отчита Жан-Мари Сейлер, директор в Главна дирекция "Регионална политика" в ЕК, по време на приключилия в петък годишен преглед по изпълнението на програмите за 2009 г. Той посочи, че България е с най-ниското ниво на усвояване на евросредства. "ЕС има едно много строго правило – средства се отпускат за ограничен период от време и ако парите не се усвоят в този период, си ги взимаме обратно", напомни Сейлер.

"Ако до края на януари не получим отговор какви мерки е предприело МОСВ, за да осигури ефективност по изпълнение на инвестиционните проекти по оперативната програма, предвиждаме да спрем цялото финансиране по програмата", се казва в писмо на Дирк Анер, генерален директор на Главна дирекция "Регионално развитие". Това е първо политическо предупреждение за спиране на фондове към новото правителство, коментираха източници на "Дневник" от Брюксел. През пролетта на миналата година Анер заплаши и кабинета "Станишев" да спре средствата по програма "Околна среда" заради съмнително скъпите проекти, които надвишават в пъти европейските цени.

"Ще изпратим отговора до края на месеца, като вече сме предприели конкретни мерки по 18-те проблемни проекта (на обща стойност 344 млн. лв. - бел. ред.)", каза министър Караджова. Тя посочи, че по част от тях договорите са прекратени, а за други върви намаляване на стойността им. Сред спрените са на общините Своге, Стралджа, Кърджали и Разлог, уточни зам.-министър Василева. По думите й в процес на прекратяване са още три, а на общините Руен и Дулово е свит обхватът на дейностите и съответно е намалена цената на договорите, която беше съответно 40.5 млн. лв. и 36.7 млн. лв.

От март ще обявим и първите търгове по околна среда по новата методика, обяви министър Караджова. Ще се провеждат затворени процедури , като се отправят покани към населени места с над 10 хил. души. Причината е, че съгласно договорките с ЕК до края 2010 г. всички градове с над 10 хил. души трябва да имат пречиствателни станции. "Проблемът е, че общините нямат готови инвестиционни проекти и затова до средата на годината може да бъдат сключени най-много 5-6 договора", каза министър Караджова.

Нямам притеснения с изпълнението на програма "Транспорт", коментира Ивайло Московски, зам.-министър на транспорта. Той се надява да сключи договорите за ремонта на жп линиите Пловдив - Бургас и София - Пловдив до средата на годината. Двата договора са за около 530 млн. евро. От пътните проекти стартира единствено търгът за магистрала "Тракия", като до края на годината трябва да се проведат тези за "Марица", както и за връзката на околовръстното шосе на София с магистрала "Хемус".
разпечатай