65 на сто от сградите у нас пред разпадане
Икономии чрез саниране правят ненужен един малък блок в АЕЦ
28.01.2010г.
Три четвърти от жилищата в страната се нуждаят от саниране, като за 65 процента от тях това трябва да бъде направено спешно. Това съобщава изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност (АЕЕ) Таско Ерменков. В най-тежко състояние са панелките, където загубите на топлина през зимата са 25-30 процента, уточнява той.
В Европейския съюз на жилищните сгради се падат 40 процента от консумацията на енергия. В България досега са проверени 1500 сгради публично-държавна собственост, като в 200 са въведени мерки за енергийна ефективност. Те осигуряват икономия на енергия от 7,5 млн. лв. годишно. За обследването им са похарчени 6 млн. лв. Държавата не финансира достатъчно мерките за постигане на енергийна ефективност, смята Ерменков. За миналата година не е отделен и един лев за тази цел. В същото време в Австрия за подобряване на жилищния фонд се дават 2 млрд. евро.
Общо 10 млн. лв. са били отпуснати за енергийна ефективност от държавния бюджет за 2006 до 2008 г. Най-много е увеличил енергийната си интензивност транспортът, а в индустрията е отчетен най-голям спад, съобщиха още от Агенцията за енергийна ефективност. България все още е последна по отношение на енергийната ефективност в ЕС, но подобряването върви с 3-4 пъти по-високи темпове в сравнение с останалите страни членки и успешно изпълняваме поетите ангажименти към Евросъюза в тази област, отчетоха още от АЕЕ.
През 2016 г. трябва да потребяваме по-малко гориво, чийто нефтен еквивалент е от 670 000 тона. От 2009 г. България пести по половин милиард лева годишно, благодарение на изпълнени мерки за енергийна ефективност. Икономията за миналата година в сравнение с тази от 2003 г. е за около 1,7 млн. тона условно гориво. За последните две години и половина са станали ненужни и енергийни мощности за 400 мегавата, почти колкото един от 4-те спрени малки енергоблока в първата ни атомна електроцентрала в Козлодуй. Според стратегията за финансиране на санирането на сгради, приета през 2005 г., в страната може да бъде постигната годишна икономия на енергия за 611 246 мегаватчаса, което ще доведе до намаляване на разходите с над 61 млн. лв. на година.