Наемите на складове паднаха средно с около 20% за година
През изминалата година са завършени 360 хил. модерни логистични площи
22.03.2010г.
Наемите на логистични площи в страната са се понижили средно с около 20% през миналата година. Това показват проучвания на пазара на две водещи международни консултантски компании - GVA Sollers Solutions и Cushman & Wwakefield. Първата отчита спад от 16.75% на модерните площи, докато втората - 23%. И двете компании са категорични, че спадът ще продължи и през тази година. Очакванията за първите шест месеца на 2010 г. са за спад на наемните цени на площите в някои райони и проекти с 5 до 7%.
Заради сериозното понижение България е паднала с 11 места в световната класация на Cushman & Wwakefield за най-скъпите локации. С годишен наем от 60 евро/кв.м склад, София заема 31 място за тази година, докато през 2009 г. е била на 20. Непосредствено преди нас са Истанбул и Атина.
В световен мащаб инвеститорите в логистични площи са били най-слабо засегнати от финансовата криза, посочват в докладите си двете компании. Средното понижение на наемите на логистични площи в света е 5.5%, отчита Cushman & Wwakefield. За страните в Западна Европа то е 3%, като лондонското летище "Хийтроу" продължава да е най-скъпата локация в света с годишен наем от над 200 евро/кв.м.
Ситуацията в Централна и Източна Европа е доста по-различна. Средно за региона наемите на складовете са паднали с над 12%. В Прибалтика обаче, където икономиката се срина и доведе до по-малко наемане на логистични площи, цените са паднали с над 30%. Спадът в Русия и Украйна пък е 21–22%. Въпреки икономическата криза, в Полша и Чехия не е имало драматично понижение на цените, като спадът е съответно една 4% и 3%.
360 хил. модерни логистични площи са завършени в България през 2009 г., отчитат от GVA Sollers Solutions. Около 70% от тях са изградени за собствено ползване или за нуждите на конкретен наемател. Над 47% от новите площи са съсредоточени около София в районите на летището, Казичане, Кривина и Елин Пелин. Втората по-големина индустриална зона е Пловдив със завършени 105 хил. кв.м логистични площи (29% от общо изградените). Най-активни са търговските вериги, които са основната група наематели. Голяма част от тях решиха да изградят собствени бази. Поради малкия обем на готови логистични и индустриални проекти, заетостта запазва сравнително високи нива. В София процентът на незаетост при спекулативните площи е около 2%.