Пари от парникови емисии отиват за саниране
Обновяването на панелните жилища ще ни спести 3 реактора в *Белене*
14.04.2010г.
Част от средствата, които България би могла да получи от продажбата на парникови газове чрез схемата, предвидена по Протокола от Киото, може да бъдат насочени за саниране на стари жилища. Това заяви вчера строителният министър Росен Плевнелиев. Така до края на годината страната ни може да има работеща програма за тази цел, допълни той.
Строителният министър припомни успешния опит на демонстрационния проект, реализиран съвместно с ПРООН, по който до края на декември ще бъдат обновени още трийсетина жилищни кооперации. Според изчисления на икономическото министерство само санирането на панелните жилища в България би направило ненужни 3000 мегавата мощности, колкото 3 енергоблока като първия по проекта в Белене. В 720 000 панелни жилища в 18 900 блока в България живеят 1,7 млн. души, уточни той.
Време е да намерим по-добри стимули, за да накараме хората не само да си държат парите по време на криза в банките на депозит, а да ги инвестират за подобряване на домовете си, призова Плевнелиев. Така те не само ще живеят в по-нормални жилища, но и ще спестят много от сметките за ток и отопление, добави министърът. Според него по оперативна програма "Регионално развитие" има останали недофинансирани проекти за 120 млн. лв. за обновяване на обществени сгради - училища, детски градини и болници. Те могат да бъдат изпълнени със средства от други проекти, които няма шанс да тръгнат. По този начин ще бъдат открити хиляди работни места в малки строителни компании, и то във време на криза, уточни министърът.
Вече сме разплатили около 125 млн. лв. от задълженията на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), припомни Плевнелиев. Последното авансово плащане от 30 процента на 40 компании беше направено в понеделник. Схемата за задължения при нас е ясна и ще бъдем първото министерство, което ще се опита напълно да ги изчисти, прогнозира той. МРРБ наистина има задължения за над 1,1 млрд. лв., но те обхващат както бъдещи периоди по подписани договори, така и такива за 20 години назад, каза още строителният министър. Имаме случаи с договори за нереализирани проекти за строеж на язовир от това време. Плевнелиев отказа да коментира механизма за разплащане през Българската банка за развитие, който включва 7% отстъпка, защото неговото министерство е било настрани от него. Според министъра целта на правителството е да се прехвърли ресурс от БНБ към ББР, за да може той да носи лихва.