Ускоряваме строежа на газовите връзки със съседите


Бъдещата газова връзка между България и Турция ще е с дължина 76 километра

04.10.2010г.
България трябва да изгради възможно най-бързо  своите междусистемни газови връзки със съседните страни – Гърция, Турция и Сърбия, за да си гарантира енергийна независимост в  доставките на природен газ. До този извод се стигна по време на проведения в края на миналата седмица в Истанбул   тридневен Черноморски енергиен и икономически форум (BSEEF), организиран от Атлантическия съвет.

Според енергийни експерти  идеята на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков газовата връзка България - Турция да е елемент от бъдещия газопровод „Набуко” обаче не е добър вариант. Тази идея не е нито икономически, нито финансово обоснована. Още повече, че за „Набуко” все още не е осигурено нито финансиране, нито синьо гориво, категорични са експертите.  

Форумът бе открит от турския премиер Реджеп Ердоган. На него присъстваха министрите на енергетиката на страните  от Черноморския регион, на Ирак и Афганистан, както и представители на деловите бизнес кръгове. Специални гости на форума в Истанбул бяха Ричард Морнингстар, отговорник за евразийския енергиен регион в Държавния департамент на САЩ, както и архитектът  на американската външна политика в годините на Студената война Збигнев Бжежински.  Участваха и редица големи компании като „Шеврон”, „Едисон”,  турската „Боташ”, гръцката ДЕПА, сръбската „Транснафта” .

Междувременно директорът на Атлантическия съвет за Евразия Рос Уилсън посочи, че в „Набуко” в бъдеще може да бъдат включени Македония, Сърбия и Румъния. Уилсън е и консултант на Анкара и София за алтернативните  газопроводи, в които не се включва руският проект „Южен поток”.

Основният износител на синьо гориво Русия, не бе представена от официални лица на форума в Истанбул. Присъстваха само представители на 1 - 2 енергийни компании, а проектът „Южен поток” не бе обсъждан, обясниха за „Монитор” участници във форума.
разпечатай