Медиците плашат общината със съд
Все повече нараства недоволството на столичните лични лекари от увеличените общински наеми, които те трябва да плащат за кабинетите си. Сега джипитата, които работят в поликлиниките, трябва да плащат по 4,80 лв. на кв.м на месец, след като общината премах
25.10.2006г.
Все повече нараства недоволството на столичните лични лекари от увеличените общински наеми, които те трябва да плащат за кабинетите си. Сега джипитата, които работят в поликлиниките, трябва да плащат по 4,80 лв. на кв.м на месец, след като общината премахна преференциалния наем от 0.8 ст. Въпреки че е променена наредбата за наемите, сумите за заетите от партиите общински помещения не са пипнати и те ще продължат да плащат по 8 ст. на кв. м, недоволстват лекарите.
"Скокът на наема може да доведе до срив на системата", смята д-р Методи Маджаров, шеф на Столичната колегия на лекарския съюз. Освен наем джипитата плащат режийни, заплата на медицинска сестра, поддръжка на кабинет и апаратура, документи и др. "Лекар, който обслужва около 1500 пациенти, ще остане с чист месечен доход от около 200 лв.", прогнозира Маджаров. Увеличаването на наема ще доведе до фалити и до пълен хаос в системата, защото пациентите ще останат без лични лекари, допълни той. Според него 60% от практиките в София са с малко пациенти.
"Това няма да навреди особено на джипитата, някои от тях имат по 2000 пациенти и получават достатъчно пари", мотивира новата мярка обаче общинският съветник Стефан Асенов, който е и член на здравната комисия на СОС. "Недопустимо е един нормален кабинет в поликлиника от 10 кв.м например да плаща по 96 стотинки годишен наем", каза той.
Преди 2 седмици столичните лекари са изпратили писмо до СОС с искане за среща, на която да се обсъди проблемът. "До момента няма отговор, след няколко дни ще сезираме съда и Комисията за защита на конкуренцията", заплаши Маджаров.
РИСК
Зле устроената система на специализация на завършващите медицина у нас ще принуди много млади лекари да специализират на запад, прогнозира Методи Маджаров. В началото на годината здравно министерство обяви, че за да задържи медицинските кадри у нас след влизането в ЕС, държавата ще плаща специализацията на всички, но наредбата за следипломното им обучение все още не е променена. Само 15 специализанти в страната в момента получават възнаграждение, каза Маджаров. Практиката в цяла Европа е специализиращият лекар да получава и заплата, понеже полага редови медицински труд, посочи той. "Лекарите, отиващи там, сега не се връщат, вероятно и занапред ще е така", каза Маджаров.
Милен Енчев, в. "Сега"
https://www.lekarbg.com/f/viewtopicnewsbg.php?t=165&language=bulgarian