НЕК: АЕЦ 'Белене' - само след дългосрочни договори за износ


'Набуко' вкарва близо 1 млрд. лв. в икономиката

26.11.2010г.
АЕЦ "Белене" не е необходима за осигуряване на вътрешното потребление на България. Проектът е изгоден само ако има дългосрочни договори за износ на произвежданата електрическа енергия. Това посочи Димчо Кънев, началник на отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" по време на Българския икономически форум. Кънев представи доклад на НЕК за перспективите пред сектора до 2020 г.

Според прогнозите, ако АЕЦ "Белене" бъде построена, общото производство на ток в страната след 10 г. ще възлиза на 52 млрд. квтч при потребление от 42 млрд. квтч. Или ще имаме 10 млрд. квтч за износ. За сравнение от началото на 2010 г. досега страната ни е продала зад граница 6 млрд. квтч. Въпреки това в бизнес плана си НЕК е заложила, че централата ще бъде вкарана в експлоатация през 2018-2020 г.

По време на форума Кристиан Долезал, говорител на "Набуко газ пайплайн интернешънъл", която ще изгражда газопровода "Набуко", съобщи, че преките ползи на България като инвестиции на наша територия, откриване на нови работни места и други се оценяват на около 800 млн. лв. Всички приходи, които "Набуко" ще осигури на територията на България, ще бъдат прехвърлени като приходи към Министерството на финансите, съобщи още той.

Догодина трябва да бъде взето финалното инвестиционно решение за реализирането на проекта, след което се очаква през 2012 г. да започне строителството, а през 2015 г. по тръбата да потекат първите количества. До средата на 2011 г. се очаква да бъдат подписани първите договори с доставчиците на суровина, съобщи още Долезал. Основните разговори за доставки на този етап се водят с Азербайджан.
разпечатай