Екоминистерството готви план за намаляване на строителния боклук


Съгласно европейската директива за отпадъците България има задължение да намали със 70% строителните си отпадъци до 2020 г.

10.12.2010г.
Стратегия за оползотворяване на отпадъците от строителството ще представи правителството в началото на следващата година. Това обяви зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева вчера на форум за екологични технологии, организиран от британското посолство в София.

В момента стратегията се подготвя от частна фирма, която в края на лятото спечели търга на екоминистерството. Тя ще струва 138 500 лева без ДДС и фирмата по договор трябва да е готова с документа до края на януари.

Целта на стратегията е да очертае начините, по които остатъчните материали от строителство, от разрушаване на стари сгради или ремонтни дейности да се връщат обратно в производството – например в строителството на пътища. Съгласно европейската директива за отпадъците България има задължение да намали със 70% строителните си отпадъци до 2020 г.

В момента те отиват в депа, а нерядко се изсипват незаконно в близост до строителни обекти в страната. Нищожна част от тях се оползотворяват. В редица европейски страни използването на тези отпадъци отдавна е масова практика – в Германия например се оползотворяват около 80%, посочи Манева.

Стратегията ще набележи и стимули за използване на материали като рециклиран бетон или асфалт в новото строителство, обяви неотдавна екоминистърът Нона Караджова. Начините за намаляване на строителния боклук ще бъдат дискутирани на среща на ековедомството със строителната камара и общините този месец.

От следващата година всички организации, желаещи да се занимават с оползотворяване на отпадъци от опаковки, електронно оборудване, стари коли, автомобилни гуми или масла, ще трябва да доказват, че имат финансовата възможност и техниката да работят в тази сфера. Това са част от критериите към тях, залегнали в новия закон за управление на отпадъците, подготвян от екоминистерството, каза още Евдокия Манева.

Законопроектът е почти готов и очакванията на министерството са той да бъде приет от парламента през март – април 2011 г. В момента такива критерии няма и министерството няма нормативно основание да откаже разрешително за такава дейност на някой кандидат, посочи зам.-министърът. По думите й това е довело до пускането на организации измамници на пазара.

Те предлагат много ниски такси за фирмите, членуващи в тях, които на практика не покриват разходите по събирането, сепарирането и транспортирането им до рециклиращи предприятия, така че подозренията към тях са, че лъжат в годишните си отчети за свършена работа.

След проверки тази година министерството отне лицензите на две от организациите по опаковки, които са излъгали в отчетите си - вместо да пращат за преработване пластмасовите и стъклени отпадъци, те са ги депонирали.
разпечатай