Брюксел ще отпуска пари само срещу реформи след 2013 г.


Според министър Дончев въвеждането на тези критерии няма да се отрази на България

13.01.2011г.
Спиране на всички еврофондове при превишаване на бюджетния дефицит над определения лимит и допълнителни пари само срещу провеждане на реформи са мерките, които иска да въведе Европейската комисия за следващия програмен период 2014-2020 г. Това съобщи министърът по еврофондовете Томислав Дончев пред депутатите от комисията по европейски въпроси.

Предложението на Европейската комисия е да се сключва договор със всяка от страните членки, в който ще има списък със задължителните реформи и в кои сфери, които трябва да направят. Ако те не ги изпълнят, няма да получат допълнително фининасиране, обясни министър Дончев.

Допълнителните средства, които ще се разпределят по новите правила ще бъдат 5% от бюджета на ЕС за 2014-2020 г. Те ще отиват във фонд резервен, който ще е предназначен за страните отличници. В него ще се трупат пари още и от спрените фондове за държавите, които превишат заложения бюджетен дефицит.

Според министър Дончев въвеждането на тези критерии няма да се отрази по никакъв начин на България. "Напротив, на срещите с европейските министрите мога да говоря със самочувствие, защото сме страна, която спазва строга фискална дисциплина", каза министър Дончев. По думите му българската позиция все още не е минала на одобрение през парламента, защото тези въпроси се обсъждат на неформални срещи между министрите, отговарящи за кохезионната политика.

Все пак позицията на България е, че подкрепя предложенията на Брюксел, но имаме въпроси, каза министър Дончев. По думите му въпросите, които е задала страната ни са технически и нямат политически характер. Въпросите, които чакат отговор са: кой ще определя от какви реформи се нуждае всяка държава членка, кой е органът, който ще следи дали те се изпълняват, реформите, които трябва да се проведат свързани ли са с еврофондовете или не. Например едно е да правиш реформа във ВиК сектора, който се финансира от ЕС, и друго да те задължат да правиш реформа в здравеопазването, където средствата са малко, посочи Дончев. Според него съществен е и въпросът как ще се измерва провеждането на реформите, защото ефектът при някои от тях се проявява на втората или третата година, а има случаи дори след приключването на програмния период.

Повечето от 27-те страни членки имат условна позиция по исканията на Брюксел за по-добра бюджетна дисциплина, каза министър Дончев. По думите му категорично против са Гърция и Чехия.

Приемането на Закона за обществените поръчки (ЗОП) най-късно през лятото, двоен ръст на усвоените евросредства и Закон за еврофондовете до края на годината са целите, които си поставя министър Дончев за 2011 г. Той посочи, че вчера правителството е одобрило концепцията за ЗОП и сега предстои до май законът да бъде внесен в парламента. Правителството планира да разплати 1.5 млрд. лв. са от еврофондовете през тази година на бенефициентите.
разпечатай