Правителството отчете повече усвоени европари отколкото Брюксел


Най-голям напредък през 2010 г. има при проектите от ОП 'Регионално развитие' и 'Административен капацитет'

27.01.2011г.
България е усвоила малко над 10% от парите по седемте оперативни програми през миналата година. Това показа доклад на парламентарната комисия по еврофондовете за работата с европейските средства през 2010 г., представен днес пред депутатите. Данните, предоставени от правителството, сочат, че през миналата година по европроекти са били разплатени около 1.2 млрд. лева, което прави ръст от 289% спрямо 2009 г. Отделно са сключени договори за още над 2 милиарда евро.

Отчетът на кабинета се разминава с размера на усвоените евросредства, констатирани в писмо до България на председателя на Еврокомисията Жозе Барозу през декември, посочи Меглена Плугчиева от Коалиция за България. В писмото на Барозу беше посочено, че усвоените пари са 6% от оперативните програми. В отговор министърът по управление на евросредствата Томислав Дончев заяви, че Брюксел разполага само с информацията за сертифицираните плащания, но реалните, отразени в информационната система за еврофондовете ИСУН, са повече.

Най-голям напредък през 2010 г. има при проектите от оперативните програми "Регионално развитие" и "Административен капацитет", сочи инструментът LOTHAR на Европейската комисия, оценяващ изпълнението на всяка от оперативните програми.

Най-зле се развива програмата "Околна среда". Тази програма е ключова за реформите във водния сектор и за да ускори изпълнението й, правителството спешно трябва да се заеме със създаването на регионалните ВиК асоциации, коментира Димчо Михалевски от КБ. Те бяха регламентирани през лятото на 2009 г. с промени в Закона за водите, след като ЕК спря плащанията за водна инфраструктура. Една от причините беше, че в момента ВиК операторите не могат да кандидатстват за европейско финансиране, тъй като част от тях са търговски дружества. Идеята на поправката беше собствеността върху цялата ВиК мрежа да стане публична собственост, а управлението им да се повери на регионалните асоциации. "В момента имаме внесен законопроект от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в който пише, че ВиК асоциациите трябва са собственици на съоръженията. Това значи, че някъде в самото МРРБ е скъсана връзката или че на министър Росен Плевнелиев не му се занимава с ВиК", каза Михалевски.

Работна група на министерството по евросредствата и националното сдружение на общините ще реши как да се действа при онези общини, в които се налагат финансови корекции на проекти с европейско финансиране, каза Томислав Дончев. Той за пореден път говори за нуждата от финансова амнистия за някои общини. "Имаме случай, при който финансовата корекция е едно към едно с бюджета на съответната община", посочи Дончев. По думите му такива местни власти не са в състояние да върнат надвзетите пари дори в дългосрочен план и част от тях ще трябва да им бъдат опростени за сметка на държавния бюджет.

разпечатай