България няма да даде нито лев за проекта 'Белене'
От 'Росатом' твърдят, че са изпълнили всички условия на българското правителство
22.02.2011г.
България няма да плати нито лев за строителството на АЕЦ "Белене" и ще получи атомна централа, която през първите 20 г. от експлоатацията ще снабдява страната с чиста електроенергия на ниска стойност, а през следващите 40 г. от проектния срок ще работи с постоянна чиста печалба за бюджета на България като бенефициент на НЕК. Това твърди руската корпорация "Росатом" в специално прес съобщение до българските медии. То беше разпространено заради изказванията на българските политици, съобщиха от Департамента по комуникации на компанията.
От "Росатом" твърдят, че са изпълнили всички условия на българското правителство, поставени като задължителни за началото на проекта АЕЦ "Белене". В тази връзка посочват, че НЕК запазва 51% от контрола в проектната компания. Както и с това, че проектът е станал европейски, след като в него участват финландската Fortum и френската Altran Technologies. По време на преговорите през ноември 2010 г. в София беше прието решение за използване на определени варианти за финансиране. Един от тях предвижда участието на НЕК в уставния капитал на проектната компания в рамките на 51% да представлява вече направените от нея разходи, припомнят от "Росатом".
От руската компания уточняват още и че е определена твърда цена на договора с "Атомстройекспорт" - 6,298 млрд. евро. По този начин "Атомстройекспорт" поема всички инфлационни рискове, като се има предвид, че строителството на централата ще продължи до 2017 г., допълват от "Росатом".
И припомнят, че сега "Атомстройекспорт" работи по проекта АЕЦ "Белене" в рамките на съществуващите документи, чийто срок изтича на 31 март 2011 г. При неподписване на Анекс №12 "Атомстройекспорт" ще изгуби правни основания за продължаване на работата по проекта АЕЦ "Белене" след 31 март 2011 г., предупреждават от "Росатом".
От НЕК коментираха, че продължаването на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" зависи от постигането на договорености по редица въпроси, най-важният от които е този за цената. В рамките на интензивните преговори с руската страна очакваме от нея по-конструктивен подход, който да позволи сключването на Договор за инженеринг, доставка и строителство, допълват от НЕК.