Проектната компания за 'Бургас - Александруполис' е внесла новия си екодоклад
Предишният доклад беше отхвърлен от МОСВ като непълен в края на миналата година
01.03.2011г.
Екодокладите по проекта за изграждане на нефтопровода "Бургас-Александруполис" са внесени вчера в Министерството на околната среда и водите (МОСВ). "Транс Болкан пайплайн" трябваше да представи новите варианти на документите - за съвместимост със защитените територии и за оценка на въздействието върху околната среда, в екоминистерството най-късно вчера. Предишният доклад беше отхвърлен от МОСВ като непълен в края на миналата година.
Проектът за изграждане на нефтопровода може да се провали, в случай че екоминистерството не приеме докладите. В случай че ги приеме, България ще плати над 7 млн. лева за продължаването на нефтопровода, който ще свързва българския град Бургас с гръцкия Александруполис. "Въпросът за задълженията на страната ни по проекта, както и тяхното погасяване, ще бъде обсъждан, след като бъде оповестен докладът по ОВОС на проекта. Едва след това ще стане ясно и какви ще са българските позиции по-нататък", обясниха преди седмица пред "Дневник" от финансовото министерство. Ведомството отговаря за строителството на петролопровода от лятото на миналата година.
В проектната компания "Транс Болкан пайплайн" за изграждането на нефтопровода "Бургас - Александруполис" най-голям дял има Русия – 51%, който държи чрез дружествата "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт". България и Гърция имат съответно по 24.5% в нея. В средата на миналата година българското правителство обяви, че временно спира участието си в петролопровода, докато не излезе нова международна екологична оценка, която да докаже по безспорен начин, че той е безопасен за околната среда.
Първият доклад за въздействие върху околната среда беше внесен в Министерството на околната среда и водите в края на 2010 г. Според експертите на ведомството документът, изготвен от проектната компания, има доста пропуски и липсваща информация. По тази причина той е върнат за преработване.
Другите два участника в изграждането на петролопровода – Русия и Гърция, са дали срок на София да плати вноската си от 7.5 млн. евро до 20 март. Това бе оповестено след проведеното в Рим заседание на надзорния съвет и на акционерите в компанията, която трябва да ръководи строителството на нефтопровода.