Брюксел проверява строителството на магистрала 'Тракия'


Към момента строителството на магистралата върви по-бързо от предвидения график

04.05.2011г.
Представители на Европейската комисия ще направят днес цялостна проверка относно строителството на магистрала "Тракия", съобщи Агенция "Пътна инфраструктура".

Ще бъдат проверени строително-монтажните работи и на трите отсечки на магистралата, които се изграждат от "Магистрали Трейс", гръцката "Актор" и обединение с лидер "Холдинг Пътища", е посочено в съобщението.

Брюксел проверява строителството на магистралата само ден след като експерти на ДНСК взеха общо 10 проби от различни дълбочини на строящ се участък от магистрала "Тракия" от Стара Загора до Нова Загора. Те ще бъдат проверени от сертифицирана лаборатория. Всяка проба ще бъде изследвана по девет показателя, между които противотежест, естествено водно съдържание, зърнометричен състав. Резултатите ще бъдат готови най-рано до 45 дни. Ако бъдат установени нарушения в насипния материал, който се полага на магистралата, ще бъде разпоредено да бъдат отстранени и ще се търси отговорност от виновните лица, коментира Женя Пеева, главен инспектор в ДНСК.

Проверката на ДНСК стана след като като БСП обяви, че този участък от магистрала "Тракия" се строи с пепел, позовавайки се на лабораторни анализи. След това обаче от лабораторията към Университета по архитектура, строителство и геодезия отрекоха да се използвали думата "пепел", както и че не е ясно представеният им за изследване материал откъде точно е взет.

След тези констатации и публикации в пресата от Генерална дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия са направили запитване до българските власти какво отношение са взели по изнесените информации. Причината е, че довършването на автомагистралата се финансира от Кохезионния фонд на ЕС по оперативна програма "Транспорт".

Към момента строителството на магистрала "Тракия" върви по-бързо от предвидения график, каза миналата седмица министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. Строители обаче се оплакаха, че от началото на 2011 година не са им превеждани средства за изграждането на магистралата. Според министър Плевнелиев на компаниите им е платено всичко съгласно представените от тях сертификати.

Данните в публичния модул на информационната система за еврофондовете (ИСУН) показва, че Агенция "Пътна инфраструктура" е получила близо 60 млн. лв. за строителството на магистралата, което е под 10% от одобрения бюджет в размер на 700 млн. лв. Няма информация какви средства са платени на фирмите.

разпечатай