Холсим България спечели награда в конкурс за зелен бизнес


В конкурса на МОСВ се включиха над 80 компании

15.06.2011г.
Холсим България, водещ производител на цимент, инертни материали и готови бетонови смеси, бе награден от МОСВ със специалната награда на конкурса "Зелен бизнес" за плановете за възстановяване на екосистемите в две от кариерите на компанията и за ландшафтното оформяне на циментовия завод в Бели извор.

Наградите на МОСВ са част от кампанията "Зелена България" на министерството. Кампанията включва три категории: за най-зелен бизнес, най-зелен град и за най-активна община. В конкурса за най-зелен бизнес на МОСВ се включиха над 80 компании.

Холсим бе наградена за своя проект по възстановяване на екосистемите в кариерите за суровини "Кайлъка" и "Белият бряг" на завода в Плевен, които граничат със защитена зона "Студенец", част от "Натура 2000". Въпреки че в България не съществува законово изискване за изготвяне на планове за биоразнообразие от частни дружества, следвайки корпоративните си стандарти за устойчив бизнес, Холсим България възложи на екип от биолози от научно-изследователския сектор към Софийския университет да изготви планове за биоразнообразие за двете кариери, които да допринесат за възстановяване на природните екосистеми в тях. Плановете са завършени през май 2011 г. Те съдържат описание на съществуващите видове и местообитания в района на кариерите и околностите, конкретни дейности за всяка кариера, както и подходящи видове и техники за мониторинг на резултатите от прилагането на плановете.

Мониторинг в района на кариерите ще се извършва на консервационно значими видове растения (за кариера "Кайлъка" – елвезиево кокиче, есенниче и маймунски салеп, за кариера "Белия бряг" – елвезиево кокиче, източен миск, горска съсънка), местообитания от европейска значимост, включени в Приложение І на Директива 92/43/ЕИО (за кариера "Кайлъка" – субпанонски степни тревни съобщества, за кариера "Белия бряг" – ксеротермни тревни съобщества, доминирани от житни треви върху льосови наслаги и ксеротермни гори от космат дъб), гнездовата орнитофауна, миграцията на птици и видовете прилепи.

Добивът на суровини от двете кариери е прекратен през 2009 г. Започната е техническа рекултивация, след която предстои да се извърши и биологична рекултивация. Плановете за биоразнообразие съдържат препоръки за предстоящата биологична рекултивация на двете кариери, така че залесяването и затревяването да се извърша с видове, които доминират в естествените и полуестествените тревни и горски съобщества в региона на съответната кариера. Целта е да се създадат условия за завръщане на естествени за района видове на територия, върху която десетилетия наред е извършван добив на минерални суровини с пряко отнемане на площи от природни местообитания, със силно човешко присъствие и индустриални дейности, съпроводени с шум, вибрации и прахови емисии.

Опазването и възстановяването на екосистемите и биологичното разнообразие заемат централно място в стратегията на Холсим за устойчив бизнес. Това е и една от сферите, в които компанията получава традиционно високи оценки в Индекса на Дау Джоунс за устойчиво развитие. През 2007 г. Холсим сключи стратегическо споразумение с Международния съвет по опазване на околната среда (IUCN) с цел разработване на корпоративни стандарти за опазване на биоразнообразието в местата, в които компанията осъществява своята дейност, както и на корпоративна политика и стратегия в тази област. Първият етап от споразумението приключи през 2010 г. с изготвянето на Методика за оценка на риска за биоразнообразието и първоначално оценяване по нея на всички добивни участъци на Холсим по целия свят. Доброволно приет корпоративен ангажимент на компанията Холсим е до края на 2013 г. 80% от всички кариери за суровини с висока оценка на риска по отношение биоразнообразието на тяхна територия да разполагат с подробен план за биоразнобразие.

разпечатай