Гледат под лупа всяка обществена поръчка преди старта
Експертите в АОП ще разглеждат цялата документация и критериите за оценки и класиране
22.07.2011г.
Всяка обществена поръчка ще минава през щателна проверка в ресорната агенция още преди да бъде обявен самият търг. Това решиха вчера депутатите, като гласуваха на първо четене поправките в Закона за обществените поръчки. Експертите в агенцията ще разглеждат цялата документация и критериите за оценки и класиране. След това ще изпращат становището си до възложителя с посочени препоръки за изменения, в случай че са установени несъответствия със законовите изисквания. Предварителният контрол се налага за изчистване на всякакви нарушения още в началото, мотивират се вносителите от Министерския съвет.
С гласуваните промени се дава възможност за промени в условията за провеждане на търг, който вече е обявен. Досега възложителите нямаха право на никакви корекции след старта на процедурата. Поправките обаче ще могат да се правят само веднъж в срок от 14 дни след публикуването на поръчката. "Това се налага, защото много често в хода на процедурата самите възложители откриват неволни пропуски, които трябва да се изчистят. Но в момента това може да стане само със закриване на настоящата и започване на изцяло нова процедура", поясни министърът по еврофондовете Томислав Дончев, който дойде в парламента за обсъждането на законодателните поправки.
Наред със засилването на контрола с измененията се опростяват процедурите и режимите за провеждане на търгове. Това ще стане с премахването на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки, с което вече всички конкурси ще се провеждат по общия закон.
Премахва се и задължението за публикуването на платена обява в "Държавен вестник" за всяка обявена поръчка. Според вносителите това натоварвало финансово възложителите, а съобщението само преповтаряло информацията, която вече се пуска от Агенцията за обществени поръчки.
С поправките се въвежда и моделът на така наречените ин-хаус поръчки. С тях вече на фирми със 100% общинско и държавно участие ще им се възлага пряко изпълнението на обществени поръчки на съответната власт. Това ще става обаче само за комунални услуги. Целта най-вече е да се даде възможност на общините чрез собствени дружества да експлоатират и управляват депата за отпадъци.