Русия настоява чрез медиите за размразяване на проекта 'Белене'
Един от вариантите за продължаване на проекта е сключването на 14-и поред анекс между НЕК и 'Атомстройекспорт'
12.08.2011г.
Русия опитва нова тактика при преговорите си с България за проекта АЕЦ "Белене". От началото на седмицата държавната "Атомстройекпорт" (дъщерно дружество на "Росатом") изпраща съобщения до медиите, като посланието в тях е едно й също - преговорите за втората атомна централа в България, които се водят в София, продължават.
В края на юли руснаците заведоха иск за 58 млн. евро в парижкия арбитраж срещу Националната електрическа компания (НЕК) заради забавени плащания на свършена работа по площадката на "Белене". Отговорът на България беше, че ще заведе контраиск, ако компанията не си оттегли жалбата.
В четвъртък руснаците излязоха с ново предложение - ако проектът продължи, ще оттегли иска си. Един от вариантите за продължаване на проекта е сключването на 14-и поред анекс между НЕК и "Атомстройекспорт". Предложението дойде вчера от "Атомстройекспорт" (компанията е избрана за строител на "Белене" през 2006 г.). Руското дружество е предложило на България да бъде удължено споразумението за строителство на "Белене" до края на годината чрез подписване на нов анекс, съобщи РИА "Новости".
"Атомстройекспорт" е внесла в НЕК предложението си и чака отговор до 15 август, твърди агенцията.
Според публикуваната информация в руските медии анекс 14 ще бъде близък по съдържание не на сключения за замразяване на проекта анекс 13, а по-скоро до подписаното 12-о допълнение през април.
Заради него тогава поста си загуби изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов. В анекс 12 беше записано, че трябва да бъде сключен договор за изграждането на централата до края на юни.
В момента тече анекс 13, с което проектът "Белене" е практически замразен до края на септември. От "Атомстройекспорт" са заложили продължаване на строителството на централата в съответствие с пътната карта, която е внесена в НЕК. От българското дружество обясниха през миналата седмица, че все още не са приели пътната карта и тя не е съгласувана.
Проектът "Белене" е и без одобрение от Агенцията за ядрено регулиране - технически проект. Последният му вариант беше внесен в регулатора в началото на август.
РИА "Новости" цитира и писмо на изпълнителния директор на НЕК Михаил Андонов до "Атомстройекспорт". Според него шефът на българското дружество е получил предложението за анекс 14 и предстои то да бъде разгледано от ръководството на компанията и от избрания финансов консултант HSBC. Междувременно консултантът се очаква да излезе и с доклад до края на септември при какви случаи проектът "Белене" ще е изгоден за България.
Според информация в руските медии "Атомстройекспорт" е съобщила, че би се отказала от иска си срещу България, в случай че строителството на централата продължи. От НЕК отричат да водят каквито и да е подобни преговори с руснаците. Освен това от българската компания късно в сряда съобщиха, че "Атомстройекспорт" е поела ангажимент да изкупи оборудване от площадката на "Белене" за 205 млн. евро.
Досега руснаците не са платили 44.05 млн. от тях, както и са обявили недоказани разходи за 15.28 млн. евро. В сряда "Атомстройекспорт" разпространи съобщение, в което обяснява, че е започнала преговори с НЕК и че всъщност тя не длъжна да изкупи оборудване за 61 млн. евро, както твърди София.
"Както в рамковия договор, така и в основния договор няма нито една уговорка, че е възможно при определени условия да не бъде изкупено цялото оборудване съгласно изготвения списък на съвместния оценъчен комитет", обясняват в съобщението от НЕК. От българското дружество не са съгласни и с твърдението на руснаците, че е изтекъл рамковият договор за изкупуване на оборудването и то затова не е платено.
Крайният срок за изкупуване на оборудването е бил 31 март 2011 г. и след тази дата длъжникът е изпаднал в забава. От НЕК обясняват още, че "Атомстройекспорт" носи също така и отговорност за вреди от забавеното си изпълнение в съответствие с разпоредбите на българското законодателство.