Строителят на част от 'Струма' ще се избира измежду 15 дружества
Участъкът от Сандански до Кулата е дълъг 15 километра, а прогнозната му стойност е 53 млн. евро
22.08.2011г.
Почти всички големи български строителни фирми, както и чужди компании, които традиционно участват в търгове за инфраструктура, кандидатстват за строителството на част от магистрала "Струма".
За изграждането на 15-километровата отсечка от Сандански до Кулата бяха подадени 15 оферти. Прогнозната стойност е 53 млн. евро, а финансирането е по оперативната програма "Транспорт". Общата стойност на 133 км от "Струма" е 1.1 млрд. евро.
Сред кандидатите да строят отсечката от Сандански до Кулата е "Главболгарстрой", която разширява част от околовръстното шосе в София, а наскоро завърши новата спортна зала в столицата. Дружеството участва заедно с италианската "Импреса" и "Пътстрой 92".
Компаниите спечелиха търга за изграждането на участъка от магистралата между Долна Диканя и Дупница. Подписването на договор се бави заради обжалване от консорциума "Лена-ИСА 2000", който участва и в този търг.
"Пътстрой 92" са част от още един консорциум, борещ се за изграждането на Сандански - Кулата. Втората им оферта е заедно с испанските "Конструксионес аранс асинас" и "Гея 21". В две от обединенията, участващи в търга, влизат фирми, свързани с "Холдинг Пътища".
"Пътинженеринг М" играе заедно с австрийската "Порр технобау", а "Пътностроителна техника" с испанската "Акциона инфраструктура". "Холдинг Пътища" и свързани с него фирми строят и част от магистрала "Тракия".
Другите основни строители на "Тракия" - българската "Трейс" и гръцката "Актор", също са сред участниците в търга за "Струма". За първи път в такъв конкурс се включват българската "Станилов" и германската "Хохтийф". Двете дружества спечелиха търга за изграждането на софийския завод за отпадъци.
Дружеството, което ще строи магистралата от Сандански до Кулата, трябва да бъде избрано до края на октомври, а работата вероятно ще започне през ноември. В този участък магистралата минава през защитени зони, които се обитават от редки видове животни като костенурки.
Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев обясни, че за да не могат те да пресичат шосето, ще бъдат направени бетонни стени и ще се построят тунели под него.
Апликационните форми за тази част от "Струма", както и за участъците от Долна Диканя до Благоевград ще бъдат готови до дни и изпратени в Брюксел за одобрение. Документите за най-сложния и скъп участък от шосето през Кресненското дефиле ще бъдат представени отделно.
Плановете на регионалното министерство са строителството и на тази част да започне до края на действащия програмен период - 2014 г. Засега няма промяна в плана за изграждането на тунел от 13.3 км под дефилето, който трябва да предпази от увреждане местообитания в екомрежата "Натура 2000", въпреки че премиерът Бойко Борисов настоя проектът да бъде преработен, за да не се оскъпява. Прогнозната стойност само на тази част е около 900 млн. евро.