Кабинетът набеляза приоритетни инфраструктурни проекти за 9 млрд. евро


Обектите са част от трансевропейска транспортна мрежа, в която ЕС планира инвестиции от 500 млрд. евро до 2030 г.

20.10.2011г.
Над 9 млрд. евро са нужни на правителството, за да изпълни инфраструктурните приоритети, които си е определило за следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г. В същото време едва половината от тези средства може да бъдат осигурени от ЕС, което означава, че списъкът вероятно ще бъде редуциран или част от обектите ще се строят със заеми или чрез публично-частно партньорство.

Това стана ясно по време на представяне на приоритетните проекти след 2013 г. Обектите са част от трансевропейска транспортна мрежа, в която ЕС планира инвестиции от 500 млрд. евро до 2030 г. Средствата ще дойдат не само от еврофондовете, но и от националните бюджети и частния сектор. Участието на бизнеса ще се стимулира със заеми или други финансови механизми, обясни експертът от агенцията на ЕС "Трансевропейска транспортна мрежа" Ана Ливиерату.

Списъкът с приоритетни пътни проекти включва участъка от магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, както и магистрала "Хемус" от София до Велико Търново. От Велико Търново до Шумен тя ще е четирилентов път. Сред приоритетите са още магистралата от София до Калотина и от Варна до Бургас, както и скоростните пътища Видин - Ботевград, Русе - Велико Търново и Велико Търново - Маказа.

За построяването им ще са нужни над 4 млрд. евро. "Вероятно няма да получим всички пари от ЕС, но ще използваме държавния бюджет и заеми от Европейската инвестиционна банка", коментира министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Пътните проекти с предимство за изграждане до 2020 г., представени вчера, са по-малко в сравнение с определените от регионалното министерство, докато то се управляваше от Росен Плевнелиев.

В сряда Павлова обясни, че пътните проекти ще продължат да се финансират с грантове от ЕС, които покриват 80% от инвестицията. Така за тях няма да се използва допълнителният финансов фонд, който ще бъде създаден през следващия програмен период, Connectig Europe Facility.

Общият му бюджет ще е 50 млрд. евро, като около 32 млрд. ще са за транспортна инфраструктура. Министърът на транспорта Ивайло Московски обясни, че механизмът може да се прилага за пристанища и летища, за които по-лесно ще бъде намерен частен инвеститор.

Приоритетните жп проекти след 2013 г. включват линиите Драгоман - София - Септември, Видин - София, София - Перник - Радомир, довършването на линията Пловдив - Бургас. В списъка с важни проекти е и този за подобряване на корабоплаването по Дунав за 317 млн. евро.

разпечатай