Правителството набеди археолозите за саботьори на магистралите


Според археолозите проучванията са задължителни по закона за културното наследство

23.12.2011г.
Министри обвиняват историческите музеи в участъците на бъдещите автомагистрали, че "изнудват" агенция "Пътна инфраструктура" и бавят строителството на магистралите с археологическите си проучвания. Това стана ясно от стенограмата от последното заседание на правителството в сряда.

Според министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова такъв "проблем" има при магистрала "Хемус" в участъка Белокопитово – Каспичан, както и при първия участък на магистрала "Струма" между Долна Диканя и Дупница. "Дали сме им пет милиона само за 2011 г. за какви ли не обекти, но те за всеки обект искат и още в дълбините, в недрата да влязат сигурно, не знам. И то на най-важния участък на магистралата, където ще е най-големият виадукт на АМ "Струма", трябва да спрем, да не копаем, защото те ще правят разкопки, защото е изключително важно!", коментира Павлова.

Министърът на финансите Симеон Дянков определя случаите като "особено странни", защото "тази година за археология сме дали три пъти повече пари, отколкото миналата година. А за следващата година по бюджет даваме още, удвояваме парите". "Техните номера са ми известни", включва се в правителственото порицание премиерът Бойко Борисов.

Министърът на културата Вежди Рашидов добавя, че аналогичен е проблем има и при столичното Ларго. Рашидов предлага етнографският институт и археологическият институт на БАН да минат към неговото министерство, "за да имаме координация".

Директорите на историческите музеи в Кюстендил и Перник, набедени от министър Павлова, че "изнудват" и бавят магистрала "Струма", коментираха пред "Дневник", че археологическите проучвания, които предстоят в участъка, са задължителни по закона за културното наследство и Агенция "Пътна инфраструктура" е в течение на всички изискуеми процедури. В трасето на магистралата край Перник е открит античен некропол, който трябва да бъде допроучен и е планирано това да отнеме около месец, но проучването ще стартира в началото на следващия археологически сезон, т.е. най-рано през март, обясни директорът на пернишкия музей Емилия Велинова. В Кюстендил пък е открито късноантично селище на площ над 12 дка в трасето и проучването му ще отнеме поне 4-5 месеца, т.е. поне до септември, каза директорът на регионалния исторически музей в Кюстендил Валентин Дебочички.

Дебочички обясни, че макар да са общинска собственост и да отчитат находките си пред БАН, методически историческите музеи и сега са подчинени на Министерството на културата.

разпечатай