Велоалея ще свърже Несебър и Созопол
Проектът за велоалеята вече е подготвен от експерти
05.06.2012г.
Около 25 млн. лв. е размерът на инвестицията, необходима за изграждането на велосипедна алея, която трябва да да свърже Созопол и Несебър. Това съобщи кметът на Бургас Димитър Николов по време на неотдавнашната си среща с министъра по управлението на европейските фондове Томислав Дончев. Според предварителния проект алеята ще преминава по протежението на целия залив през Бургас и Поморие.
Проектът за велоалеята вече е подготвен от общинските експерти, а финансирането му е включено в плановете за следващия програмен период и трябва да бъде част от бюджета на проекта за изграждане на система за интегриран градски транспорт в Бургас.
До момента в града вече има около 8 километра алеи за велосипедисти, по-голямата част от които се намират на територията на приморския парк в града. По данни на общинската администрация до 2013 г. тяхната дължина трябва да достигне най-малко 20 километра. За да се свърже Бургас със Созопол обаче ще е нужно допълнително 30 км. трасе, пригодено за придвижване с велосипед.
Според Димитър Николов изграждането на градски велосипедни трасета ще позволи придвижването с този вид транспорт от всички квартали на града до центъра му. Част от реализацията на този проект са паркинг устройствата за велосипеди, които вече са разположени в различни възлови точки на широкия градски център. Те могат да се ползват срещу заплащане или абонамент, каквато е практиката и в някои от големите европейски градове като Париж, Брюксел и Барселона. Според Димитър Николов за обслужването на тази дейност ще бъдат открити около 50 работни места, които ще бъдат предоставени на хора в неравностойно положение.
След като дължината на велоалеите в Бургас вече достигна повече от 10 километра градът се оказа абсолютен първенец сред останалите големи административни центрове в страната. Тази част от транспортната инфраструктура на Бургас трябва да бъде утроена до 2013 г. с а инвестицията в нея за достигне 3.8 млн. лв.
По думите на Николов един от основните ефекти от разширяването на мрежата от велоалеи ще бъде намаляването на емисиите от вредни газове изхвърляни във въздуха. Намалено ще бъде и количеството на фините прахови частици, които са сред най-силно канцерогенните замърсители на градската среда.
Стратегията за устойчиво развитие на Бургас до 2020 г. предвижда намаляването на емисиите на въглероден двуокис да достигне 25%. Сред мерките, с която трябва да се постигне реално намаляване на емитираните в атмосферата на парникови газове е именно реализацията на проекта за интегриран градски транспорт. Част от него е създаването на условия за придвижване с велосипеди, озеленяването, изграждането на екозони и намаляване на трафика в централната част на града.
През миналата година в Бургас бе регистрирано и сдружението "Велосипеден град", чиято основна дейност е да насочва вниманието на бургазлии към предимствата на велосипедния транспорт и да прави видим ефекта от изградената до този момент инфраструктура.