Орязаха наполовина цената на тока от слънце


Големите консуматори няма да плащат енергията по дългосрочните договори с ТЕЦ

11.06.2012г.
Двойно по-ниски от сега действащите цени за тока от слънце планира да определи Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от 1 юли. Това става ясно от доклад на регулатора, който предстои бъде разгледан на открито заседание утре.

Под 300 лв. за мегаватчас ще плаща крайният потребител за еленергията от най-големите соларни централи (над 10 000 kWp). ДКЕВР определя седем различни цени за соларни инсталации, като три от тях са за такива, монтирани на покриви и фасади. Въпреки че целта е да бъде стимулирано изграждането точно на последните, и при тях регулаторът е заложил много сериозно намаление на цената – от порядъка на 45-50%. Така например цената на панелите до 30 kWp, които са най-малките, пада от сегашните 726 лв. за мегаватчас с ДДС на 398 лв. Централите над 200 kWp пък ще получават от 1 юли 284 лв. на мегаватчас при 583 лв. сега. Намалението при тях е с 54%.

Още преди десет дни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев съобщи за очакваното голямо намаление в цените на еленергията от слънчевите централи. През последните 2-3 месеца има истински бум при строителството на централи, които произвеждат ток от възобновяеми източници, особено при фотоволтаиците, каза тогава Семерджиев. Според него става въпрос за инсталации с обща мощност 240 мегавата. Причината за сериозното намаление е свиването на разходите по изграждането фотоволтаичните паркове.

В рамките на шест месеца - от юли миналата година до началото на 2012 г. - разходите са спаднали с над 50 на сто, обясни Семерджиев пред "Монитор". За да не се стига и догодина до това положение, от ДКЕВР настояха, а депутатите от икономическата комисия в НС одобриха промени в Закона за енергетиката, които ще позволяват на комисията да променя цената на тока от ВЕИ повече от веднъж годишно.

Макар и не толкова голямо, но все пак съществено намаление е планирано и за цената на вятърните централи. От бранша коментираха, че това ги е изненадало сериозно. За вятърните централи, работещи до 2250 часа, спадът на тарифата е с 21% до 178 лв. за мвтч с ДДС. Още по-голямо – 30 на сто, е намалението за ветропарковете, работещи над 2250 ч. При тях новата цена ще е 159 лв. за мвтч с ДДС. С най-малко орязване на тарифата могат да се похвалят инвеститорите в инсталации на биомаса, където намалението е с 5-6%.

Новите цени ще важат за инсталациите, които влязат в експлоатация след 1 юли 2012 г. Всички централи, получили Акт 16 преди това, ще могат да се възползват от старите, по-високи тарифи.

Въпреки значителния спад на тарифите за енергията от възобновяеми източници сумата, която всички потребители плащаме за нея се увеличава със 132% в сравнение с 1 юли 2011 г. В резултат на това от този юли ДКЕВР планира за мегаватчас зелена енергия вече да се плаща 8,65 лв. Цената за зелена енергия е включена като добавка към цената за пренос на НЕК. Респективно тя се включва във фактурата за ток на всеки клиент на енергото. Голямото увеличение на добавката се дължи на многото ВЕИ мощности, които са влезли в експлоатация.

Пак по отношение на добавките към цената за пренос на НЕК енергийният регулатор е направил любопитна промяна. В първоначалния доклад на регулатора се предвиждаше към преносната цена на НЕК да се сложи още една добавка, наречена невъзстановяеми разходи. Тя беше определена в размер на 2,94 лв. на мвтч и чрез нея всички потребители покриват по-скъпата енергия по дългосрочните договори, в случая с ТЕЦ "AES Марица-изток 1". Във варианта на проекторешението за цените на тока от 1 юли тази добавка липсва при НЕК, но фигурира в цената, която крайните клиенти заплащат на енергодружествата. Ако не е техническа грешка, може да се смята, че ДКЕВР е удовлетворила косвено исканията на големите енергийни консуматори. От името на тяхната федерация беше поискано индустриалните консуматори да плащат по-ниска добавка за зелена и кафява енергия (произведена от топлофикациите).

Няма промяна в планирания скок на тока за битовите абонати, който ще бъде в рамките на 10%.

разпечатай