За 6 години са отпуснати 46,5 млн. лв. кредити за нови дограми


По REECL вече не се отпускат субсидирани заеми за индивидуални изолации

11.02.2013г.
От септември 2006 г., когато тръгна Програмата за енергийна ефективност в бита (REECL), в България са отпуснати над 40,3 хил. облекчени заема за 120 191 526 лв., като на кредитополучателите са върнати 22 600 725 лв. Това сочи статистиката на програмата.

Близо 39% от кредитите, или 46,5 млн. лв., са били отпуснати за енергоефективни прозорци. Над 10 на сто от парите, или около 12,2 млн. лв., са дадени за външни изолации на стени.

Много малко са взетите от домакинствата заеми - общо 444 за изолация на покриви или подове. Отпуснатите за целта средства за последните 6 години и половина са едва около 285 хил. лв.

Почти 35% от отпуснатите субсидирани заеми са за купуване на термопомпени агрегати. Най-често става дума за климатици, които осигуряват най-ефективно отопление и охлаждане, като отпуснатите за тях заеми по програмата са почти 42 млн. лв. На купилите климатик със заем по REECL са били възстановени почти 8,4 млн. лв. Прави впечатление, че делът на тези кредити само за последните 9 месеца нараства с 3 на сто.

Само 1729 кредита са дадени за монтиране на слънчеви колектори за подгряване на вода, сочи още статистиката на програмата. За последните 6 години за целта банките са отпуснали субсидирани заеми за 5,2 млн. лв.

REECL дава възможност за 35% субсидия за кредит, ако той бъде инвестиран за изолация на кооперацията и на покрива й се монтира панел за производство на ток от слънцето. За еднофамилни къщи субсидията за фотоволтаичен панел не може да бъде по-голяма от 20 на сто. 30% е субсидията, ако етажната собственост реши да тегли заем само за инсталацията за слънчев ток, защото кооперацията вече е изолирана или е построена от хубави тухли. Облекченият кредит важи за 20 киловата върхова мощност на домакинство. По втория етап на програмата REECL може да се кандидатства само с колективни проекти, а не с индивидуални, както беше по време на първия. За общо мероприятие, увеличаващо енергийната ефективност на сградата, се смята дори изолацията на една от фасадите на сградата.

Според експерти с подобряване на изолацията на жилищните сгради топлинните загуби в тях се намаляват с около една четвърт. От 6 до 8 години отиват за изплащане на инвестираните пари за подобряване на енергийната ефективност на жилищна сграда, сочат проучвания на експерти.

разпечатай