Трасето на ''Хемус'' ясно до края на 2013 г.
Разделят аутобана до Велико Търново на 4-5 отсечки
15.05.2013г.
До края на годината ще бъде уточнено трасето на автомагистрала "Хемус" от Ябланица до Велико Търново. Това съобщи изпълнителният директор на Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" инж. Асен Антов.
"Предпроектните проучвания са много стари, още от 1993 г., и заради настъпилите промени заради нова инфраструктура по трасето и "Натура 2000" се налага то да бъде уточнено отново", каза той. "Целта ни е бързо да актуализираме информацията, за да няма проблеми при строителството и да можем да започнем процедурата за кандидатстване за средства от еврофондовете за реализация на проекта. За всички предвиждани промени на трасето ще информираме общините, през които то минава", уточни инж. Антов.
По думите му до Велико Търново "Хемус" ще е автомагистрала, а след това до Шумен - четирилентов скоростен път. Инж. Антов не пожела да се ангажира с точна прогноза за първата копка на строежа на аутобана до старата ни столица, но уточни, че се прави всичко възможно след уточняване на трасето до там. Отсечката от около 130 км между Ябланица и В. Търново ще бъде разделена на 4 или 5 лота.
Междувременно от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) съобщиха, че до петък ще се приемат оферти за доставката и монтажа на 120 автоматични устройства, записващи пътния трафик.
Те ще бъдат монтирани по второкласните и третокласните шосета в страната с най-интензивно движение и ще бъдат част от система за автоматизирано събиране на данни за трафика по автомобилните пътища в страната. В рамките на проекта трябва да бъде осигурен и операционен и анализиращ софтуер. Той е с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма "Регионално развитие“ (ОПРР). Стойността му е над 2,48 млн. лв. без ДДС. "Надявам се в най-скоро време мрежата от броячи бързо да стане факт", каза за "Монитор" шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров. "Тя ще стане част от интелигентната транспортна система на страната и ще дава бърза и точна информация за трафика по пътищата", уточни той.
"Определени са 300 пункта, където ще бъдат инсталирани електронните броячи", поясни пътният шеф. "Половината ще са по автомагистралите и първокласните пътища, които са част от европейските транспортни коридори. Останалите - по шосетата от втори клас и най-натоварените третокласни пътища", добави той.
През януари бяха отворени офертите на 5 фирми за доставката на 93 електронни брояча на трафика и 2 везни за измерване на осово тегло в движение, които бе предвидено да се използват на автомагистралите "Тракия", "Хемус", "Марица" и "Люлин", както и на първокласните пътища. "Процедурата бе по съвместен проект със Световната банка, но бе прекратена, защото заемното споразумение изтича в края на юни и нямаше да има възможност плащанията по проекта да се реализират по правилата", поясни Лазаров.