БСП и ДПС внесоха законови поправки, които да отпушат строителството
Проектът за изменение на ЗУТ ще бъде обсъден още във вторник
08.07.2013г.
Депутати от БСП и ДПС са внесли на 4 юли в Народното събрание проект за изменение на Закона за устройството на територията (ЗУТ), който разпределя функциите между Министерството на регионалното развитие (от чието име изпада благоустройството) и новосъздаденото от това правителство Министерство на инвестиционното проектиране. Проектът ще бъде обсъден на първо четене още във вторник в парламентарната комисия по регионално развитие.
Досега работата и ангажиментите на новото ведомство не бяха определени в никакъв закон. Заради това се блокира работата по обекти с национално значение. Например до момента няма кой да издаде разрешение за строеж на лот 2 на магистрала "Струма". По същата причина сега се бавят и ремонтите на виадуктите по магистралите "Хемус" и "Тракия", определени от правителството "Борисов" като аварийни. Това потвърди пред "Сега" депутатът от БСП Димчо Михалевски, който беше заместник-министър в строителното ведомство по време на тройната коалиция.
С измененията в ЗУТ депутатите предлагат идейните проекти за обекти с национално значение, определени с акт на Министерския съвет, както и за строежи от първа и втора категория, финансирани с публични средства, с индикативна стойност над 10 млн. лв., да се одобряват от министъра на инвестиционното проектиране. За останалите национални обекти, които не отговарят на тези изисквания ще отговаря министърът на регионалното развитие.
Същото разграничение важи и за издаването на разрешения за изработване на проект за подробен устройствен план за обекти с обхват повече от една област или за обекти с национално значение.
В проекта е записано още, че министърът на инвестиционното проектиране ще упражнява контрол върху дейността на участниците в инвестиционния процес, както и на дейностите по разрешаване на строителството, приемане и въвеждане в експлоатация на готовите строежи. Така под неговия контрол попада дейността на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), кадастъра, изработването на строителните норми и правила.
В събота министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева каза точно обратното в предаването "Седмицата" на Дарик радио: "ДНСК наистина ще бъде в подчинение на Министерството на инвестиционното проектиране, но сега във връзка с измененията на ЗУТ положението остава така - за националните обекти, които са от регионално значение, междурегионално значение, между повече от две области, ще отговаря Министерството на регионалното развитие, т.е. магистрали, железопътни инфраструктури, големи национални обекти." Тя все пак уточни, че промените в Закона ще бъдат одобрени от Народното събрание.
Предложеният проект предвижда още, както и досега, министърът на регионалното развитие да назначава Национален експертен съвет по устройство на територията и регионална политика, а пък министърът на инвестиционното проектиране ще назначава Национален експертен съвет по инвестиционно проектиране. Новият орган ще прави експертиза на инвестиционните проекти, чието съгласуване и одобряване е от компететността на съответния министър, ще приема инвестиционни проекти и проекти за общи устройствени планове на общините, които попадат в неговите правомощия, и др.
Министърът на инвестиционното проектиране ще участва и при изготвянето на промени в наредбата, с която се определят условията и редът за устройството, безопасността и техническите изисквания към съоръженията, поставяни в увеселителни обекти.
Депутатите са записали още в проекта, че министърът на регионалното развитие упражнява контрол по спазването на разпоредбите на закона и на нормативните актове по прилагането му. Министърът на инвестиционното проектиране пък ще контролира спазването на закона при проектирането и строителството, в което се включва и влагането на качествени строителни материали.
В допълнителните разпоредби е записано, че под публични средства с индикативна стойност над 10 млн. лв. се имат предвид средствата, осигурени от държавния бюджет, както и тези, отпускани по фондовете на Европейския съюз.
По сегашния закон ще се довършват вече започнали процедури по одобряването на инвестиционни проекти, издаването на разрешения за строеж, както и одобряването и допускането на изменения в одобрените инвестиционни проекти за обекти с национално значение, определени с акт на Министерския съвет.
Издадените вече разрешения за строеж по този закон ще бъдат допускани от министъра на регионалното развитие.
Подзаконовите актове по прилагане на този закон, издадени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, запазват действието си, пише още в проекта.