Държавата си връща четвъртокласните пътища
Целта е да се улесни финансирането
26.07.2013г.
Обмисля се връщането на четвъртокласните пътища в републиканската пътна мрежа. Тава каза пред журналисти в Добрич министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева преди срещата с Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
Терзиева обясни, че целта е да се улесни финансирането. В момента републиканската пътна мрежа е 20 хил. км, а общинската - 23 хиляди км, което е 63% от пътищата в страната. Според позицията на местната власт шосетата са прехвърлени на кметствата, без да е осигурен собствен източник на приходи за поддръжка и ремонт. Предоставените през последните години 45-50 млн. лв. под формата на капиталови разходи са крайно недостатъчни за поддръжката на общинските пътища, в резултат на което тяхното състояние се влошава и това води до откъсване на малките населени места от общинските центрове, е позицията на кметовете.
Плажовете вече ще се отдават само на концесия, даването им под наем за една година е неефективно, каза още министър Терзиева. Размерът на концесионните такси и колко процента от пясъчната ивица ще е свободна зона, ще бъдат решени след среща с концесионери.
Необходим е нов Закон за местно самоуправление и местна администрация. Тази позиция изрази кметът на града Детелина Николова. Според председателя на УС на НСОРБ и кмет на Пазарджик Тодор Попов децентрализацията не трябва да се разбира само като финансова и трябва да се даде възможност на местните власти сами да вземат решения по проблеми в района. Позицията му е, че трябва да се увеличат парите за зимно поддържане. Освен това кметовете настояват държавата да финансира всички разходи за държавна дейност.
От сдружението на общините настояват още споделяне санкциите по европейски проекти. Идеята им е да се намали процентът на общинско съфинансиране, тъй като сега той е непосилен за малките общини.
Ако не се регламентират законово средства за допълнително финансиране, които да влизат в общинските бюджети, на местната власт ще й става все по-трудно и има риск за някои публични дейности, предупреди Тодор Попов. Амбицията на сдружението е да убеди централната власт да има по-голямо доверие в местната. По данни на Попов 90% от кметовете са с по-голямо обществено доверие от представителите на централната власт.