Южен поток носи 2,8 млрд.


Символична заварка на тръбите даде старт на проекта

01.11.2013г.
България ще получи поне 2,8 млрд. евро като дивидент от газопровода "Южен поток". Това стана ясно от думите на енергийния министъра Драгомир Стойнев минути, след като беше направена символичната първа заварка на тръбите на територията на компресорна станция "Расово". Така бе даден старт на изграждането на "Южен поток" на българска територия. Преди по-малко от година - на 7 декември 2012 г., край руския град Анапа - от другата страна на Черно море, беше направена първата заварка на тръбите, които ще влязат в морето и ще излязат на българския бряг южно от Варна.

Над 4 часа продължиха финалните преговори вчера в кабинета на премиера Пламен Орешарски. На тях присъстваха министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер, министърът на енергетиката на Русия Александр Новак и посланикът на Руската федерация у нас Юрий Исаков. След края на разговорите стана ясно, че българските интереси в проекта са били защитени на максимална степен. И докато политиците правеха своите изявления, на видеостена бе показана символичната заварка на тръбите. Тя бе направена към 15 часа в землището на село Пишурка, община Медковец. Специално за церемонията са били докарани две тръби и работници от компанията "Южен поток".

През последните месеци между България и Русия е имало тежки преговори заради наследени проблеми от времето преди кабинета "Орешарски", обясни министър Стойнев. С подписването на два протокола между Алексей Милер и изпълнителния директор на Български енергиен холдинг (БЕХ) Боян Боев вече всичко е договорено в интерес и на двете страни. Няма да се предоставят и банкови гаранции. Стойнев допълни, че е било договорено голяма част от работата по "Южен поток" да бъде извършена от български фирми.

Проектът ще бъде осъществяван в съотношение 70% привлечен, 30% собствен капитал. За целта БЕХ ще трябва да вземе заем от около 620 млн. евро, обясни енергийният министър. Обезщетението за него ще бъдат единствено дивидентите от транзитните такси, които ще се получават за пренос на руското синьо гориво. По друг наболял проблем през последните месеци също е бил постигнат успех. Договорената по-рано лихва от 8% е намалена на 4,25%. Освен това кредитът ще бъде погасен за 22 години.

Страната ни ще получава дивидент още от 2018 г., а не както беше според предишното споразумение - след 15-ата година от потичането на газа. За периода 2013-2043 г. България ще получи 2,8 млрд. евро. По време на изплащането на заема пък се очакват приходи от около 715 млн. евро, допълни Стойнев.

Цялата инвестиция за българския участък от "Южен поток" ще е 3,5 млрд. евро, заяви Алексей Милер. Той определи първата заварка като знаменателно събитие и най-мащабния инвестиционен проект в Европа. "За България 3,5 млрд. евро е пряка инвестиция, 2500 нови работни места за висококвалифицирани специалисти и нова газотранспортна инфраструктура, която ще повиши инвестиционната привлекателност на България", каза шефът на "Газпром".

Премиерът Орешарски пък обясни, че е доволен от постигнатите договорености, тъй като България и нейните граждани няма да дадат нито един лев за строителството, а параметрите по проекта са изгодни за страната ни.

разпечатай