ДКЕВР ще събира таксата от зелени перки
Внасят парите в резерва за непредвидени разходи
04.12.2013г.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще събира новата такса за производство на ток от вятърна и слънчева енергия. През 2014 г. от нея се очаква да постъпят 150 млн. лв. Това решиха депутатите на извънредно заседание на бюджетната комисия в парламента.
Вчера в пленарна зала започна обсъждане на бюджета за 2014 г. на второ четене, но не беше приет изцяло дори чл. 1, който е за приходната и разходната част. Това се наложи, за да бъдат отразени приходите от новата такса за ВЕИ.
Така в проектозакона на държавния бюджет за 2014 г. беше записано, че приходите на ДКЕВР ще се увеличат от 10,2 млн. лв. на 160,2 млн. лв. Комисията обаче няма да разполага със събраните средства от таксата, а ще трябва да ги преведе в резерва за непредвидени и неотложни разходи. Така от първоначално заложените 711,1 млн. лв. парите в него ще набъбнат до 861,1 млн. лв.
По-конкретно постъпленията от таксата за ВЕИ производителите ще отидат по перото за икономически растеж и държавност. Така вместо 640 млн. лв. там ще има 790 млн. лв. Депутатите приеха още, че събраните пари от новата такса ще се харчат за инвестиции и програми в областта на енергетиката до 150 млн. лв. Средствата ще се изразходват с постановление на Министерския съвет. Според депутатите от ГЕРБ обаче целта е постъпленията да отидат в НЕК, за да се компенсира намалената цена на тока от 5%.
При обсъжданията в бюджетната комисия депутати предложиха да бъде въведена диференцирана ставка на таксата за ВЕИ според годината им на въвеждане в експлоатация. Предложението обаче беше отхвърлено.
В проектозакона за държавния бюджет се предвижда таксата да започне да се събира от 1 януари 2014 г.
Размерът й ще се определя като преференциалната цена се умножи по количеството изкупена енергия и по 20%. Тя ще се удържа и внася на тримесечие.
По-рано през деня в парламента пристигна и председателят на Българската ветроенергийна асоциация Кенет Лефковиц. Той се срещна с председателя на Народното събрание Михаил Миков, за да търси съдействие за преразглеждане на 20-процентната такса за ВЕИ. Според него тя е дискриминационна и унищожава бизнеса.