От 2014 г. получаваме още 80 млн. евро по нова европрограма


Кандидатстваме по съвместни проекти с Кипър, Албания, Македония и Гърция

14.12.2013г.
От 2014 г. България ще работи по програмата за Югоизточна Европа с бюджет 80 млн. евро. Това съобщи министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева след участието си в национална кръгла маса с тема "Актуалните проблеми и усъвършенстване на законодателството за регионалното развитие". Другите държави, включени в нея, са Кипър, Албания, Македония и Гърция.

Средствата ще бъдат отпуснати през следващия програмен период и ще се инвестират в развитието на трансграничното сътрудничество между посочените страни. Новата програма все още няма официално наименование и работата по подготовката й ще започне през 2014 г., уточни министърът. И поясни, че тя ще се финансира от инструмента за предприсъединителна помощ. Досега България беше допусната до участие само в Дунавската стратегия, не и в програмата на Югоизточна Европа.

В рамките на трансграничното сътрудничество се обсъждат възможности България, Румъния и Сърбия да подготвят общи проекти, с които да се стимулира развитието на пограничните им райони. Средства за тях ще се отпускат от инструмента "Свързана Европа", който ще почне да се използва от следващата година. До момента по него за страната има отделени около 360 млн. евро. По думите на Терзиева парите, с които ще се реализират межународните проекти, са извън вече определените.

Относно темата на кръглата маза Терзиева посочи, че прилагането на нормативната уредба за регионално развитие в последните години показва, че е необходима оптимизация и хармонизация на законодателната рамка. "Необходимо е осигуряване и на взаимодействие със законодателството на ЕС в областта на кохезионната политика и оптимизиране на възможностите за използване на структурната помощ от фондовете на ЕС през следващия програмен период 2014-2020 г.", коментира регионалният министър.

Стана ясно още, че започва обсъждане и формулиране на конкретни предложения за изменения в нормативната база в областта на регионалното развитие. Очаква се измененията да започнат през пролетта на 2014 г., като дотогава те трябва да се прецизират. По тази тема ще работи и съвет по децентрализация към министерството на регионалното развитие.

Министърът заяви, че визията е регионалната политика да не се прави централизирано. "Главното предизвикателство в нашата работа ще бъде с направените предложения за промени да намерим баланса между приоритетите на общини, области и региони при решаване на важни за тях проблеми", коментира Терзиева. И допълни, че предстоящите промени са обвързани и с процеса на финансова децентрализация.

разпечатай