Дадохме мандат на ЕК за преговори по ''Южен поток''


България печели 3 млрд. евро от газовата тръба

19.12.2013г.
България е дала мандат на Брюксел да преговаря от името на страната ни по проекта "Южен поток". Писмото, с което се дава мандатът, е било внесено в Европейската комисия вчера от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, съобщиха от пресцентъра на ведомството. От там уточниха, че министър Стойнев и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер са се договорили да проведат работна среща в началото на следващата година. На нея Стойнев ще представи напредъка на България в сектор "Енергетика".

Това е трябвало да стане вчера, но заради промяна на графика на еврокомисаря от кабинета му са помолили срещата да се състои в 11,30 часа вместо в 8,30 часа. Други ангажименти в програмата на министър Стойнев обаче не са позволили това да се случи и срещата е била отложена за януари, съобщиха още от пресцентъра на Стойнев.

Даването на мандата е логично продължение от проведените миналата седмица разговори между Гюнтер Йотингер и страните от ЕС, които участват в проекта "Южен поток". На тях се стигна до съгласие ЕК да преговаря от тяхно име с "Газпром" по проекта.

Междувременно в София експерти – икономисти и юристи, обсъдиха интереса на България от реализацията на проекта "Южен поток". Те се обединиха около тезата, че газовият проект е последният шанс за България да стане европейски енергиен център.

Според икономиста Владимир Каролев за "Южен поток" не трябва да се говори като за българо-руски, защото той е международен проект. В него участват едни от най-големите компании в света като френската EDF и италианската Eni, посочи Каролев. Той начерта 4 основни ползи от проекта за България, сред които позиционирането на страната ни като транзитна и диверсификацията. По думите на Каролев крайно време е у нас да се реализира такъв голям проект, защото ще "повлече крак" за още инвестиционни проекти, които да се изпълнят в страната ни, като например магистрала "Черно море".

Адвокат Светлина Кортенска коментира проблемът с предоставянето на достъп на трети страни до тръбата. Според нея нито едно правителство от 2008 г. насам не е имало илюзията, че този проект може да се случи извън правилата на ЕС. Затова тя определи като правилно, че диалогът с Русия по този въпрос вече ще се води на ниво ЕС.

По този повод Владимир Каролев определи позицията на Русия като строител на хотел, който ЕК задължава да му пази 50% от стаите за гости, ако някога намери такива за тях. Каролев смята, че няма проблем да бъдат освободени 50% от капацитета на тръбата, но трябва да има гаранции от тези, които искат да ги ползват. Те могат да се получат с клаузи от типа "вземаш или плащаш".

Енергийният експерт проф. Атанас Тасев е направил изчисления, според които България ще спечели от проекта 3 млрд. евро за период от 25 г. Според него обаче в битката с ЕС Русия няма шанс. На практика Европа ще получи "Набуко", без да е платила нито цент, смята Тасев.

Междувременно късно вчера от ДКЕВР публикуваха решението си за цената на природния газ от 1 януари. Тя остава непроменена за първото тримесечие на 2014 г. на ниво от 630 лв. на 1000 кубични метра (без ДДС и акциз).

разпечатай