Режат новите сергии в бетонните курорти
Улесняват ремонтите и преустройството в къщите на село
24.06.2014г.
Нови сергии, увеселителни обекти, павилиони и други преместваеми съоръжения няма да могат да бъдат поставяни в презастроените курорти. Това предвиждат промени в Закона за устройство на територията, които са внесени от Министерски съвет в парламента. След като бъдат достигнати максималните разрешени показатели за плътност и застрояване или за минимално изискуеми зелени площи, ще бъде забранено поставянето дори на нови преместваеми съоръжения.
Досега тези показатели бяха задължителни за масивните сгради, но нямаше ограничение за поставянето на временни съоръжения. Сергии няма да могат да бъдат поставяни и ако не могат да се спазят нормативите за разстояния до границите на поземления имот и до съществуващите сгради и постройки, гласят още промените. Вместо всеки общински съвет да одобрява поотделно реда за поставяне на временните павилиони и заведения това вече ще става по правилата на обща наредба на Министерството на инвестиционното проектиране.
Според мотивите към проектозакона промените ще доведат до икономия в размер на 280 000 лв. от общинските бюджети. Предвидени са редица облекчения и за бизнеса.
Улеснява се режимът за преустройство на апартаменти в офиси, като за целта вече няма да се изисква ОВОС. По-лесно ще бъде преустройството, ремонтът и надстрояването и на "търпимите" строежи - които са вдигнати без нужните документи, но отговарят на изискванията на закона. Документ за търпимост най-често взимат собственици на селски къщи. В тези случаи надстрояването ще става след предоставяне на проект-заснемане за съществуващия строеж, който ще се одобрява едновременно с инвестиционните проекти на новия, ако сградата отговаря на приетия подробен устройствен план. Без разрешително ще могат да се вдигат беседки, барбекюта, чешми и други градински съоръжения с височина до 2,5 метра. По този начин бизнесът ще спести 120 000 лв. от такси и разходи за предоставяне на документи, се казва в мотивите към проекта.
При вдигане на нови сгради няма да се изисква предварителен договор за присъединяване към ВиК и електромрежите, а ще бъде достатъчно само становище от бъдещия доставчик на услуги. Така ще бъдат спестени над 6 млн. лв. на бизнеса и средно 23 дни за всяко разрешение за строеж. С промените се облекчава и аварийното укрепване или ремонтът на засегнати обекти при бедствия и аварии. В тези случаи строителните книжа ще могат да бъдат окомплектовани по време на строителните дейности, а не предварително, както е в останалите случаи.