Година и три месеца след пуска Дунав мост 2 с изцяло нова настилка
Полагат и хидроизолация под асфалта
02.10.2014г.
Вече повече от 15 дни на Дунав мост 2 при Видин - Калафат се извършват усилени ремонти. Подменя се изцяло асфалтовата настилка, полага се хидроизолация и всичко това се случва едва година и три месеца след пуска на съоръжението.
Изцяло е изрязана до бетон асфалтовата настилка на една от лентите на моста в посока от Румъния към България. Всеки ден на пътното платно се полага нова хидроизолация и движението се осъществява само в едното платно.
Ремонтни дейности се извършват и на едно от платната от България към Румъния на мостовото съоръжение, където рехабилитацията е частична. Асфалтът и там е изрязан на парчета, полага се хидроизолация и се изкърпват местата, където на пътното платно са се появили дефекти.
Информацията за ремонтни дейности е факт и те се извършват от средата на септември, каза пред "Монитор" Владимир Андреев, изпълнителен директор на смесеното българо-румънско дружество "Дунав мост 2 Видин - Калафат". Той коментира, че на мостовото съоръжение е стартирал ремонт и се подменя изцяло асфалтовото покритие - засега на бавната лента в посока от Румъния към България, а впоследствие и на бързата. Вече почти е завършено полагането на хидроизолацията и предстои асфалтирането.
Ремонтът първо е стартирал преди около 20 дни като частичен, заради нарушеното асфалтово покритие, каза Андреев. Впоследствие от испанската фирма изпълнител FCC са взели решение да бъде подменена цялата настилка на платното на мостовото съоръжение от Румъния към България. Това е решение, което е взела фирмата изпълнител, отчитайки, че има доста голямо нарушение на цялото асфалтово покритие и най-добрият вариант за възстановяване на асфалта е неговата пълна подмяна.
В специално писмо от 23 септември, с което "Монитор" разполага, ръководителят на проекта от FCC Рафаел Уерга е информирал българското Министерство на транспорта, информационните технологии и комуникации, че стартират ремонтни дейности. В писмото се казва: "Относно въпроса за асфалта, установихме, че на пътното платно на моста посока Румъния-България се появиха още дефекти след необичайно дъждовния период през 2014 година. Поради тази причина и появилите се нови дефекти, ние направихме технически изпитвания и проучвания на асфалта, след които стигнахме до решението, че най-добрите и ефективни мерки са да се подмени асфалтът и хидроизолацията на пътното платно".
В платното от Румъния към България с изцяло премахнатото старо асфалтово покритие е извършено пълно фрезоване - до бетонна плоча на моста.
Полага се нова хидроизолация и се поставя ново асфалтово покритие. На местата с нарязана асфалтовата покривка в платното България - Румъния, според FCC пък се извършва само частично гаранционно изкърпване на асфалта.
Експлоатационното дружество все още не се ангажира със срок за завършване на ремонтните дейности. Фирмата изпълнител е компетентна и до момента не е оповестила крайния срок за завършване на ремонта, признаха от българо-румънското дружество, поддържащо мостовото съоръжение.
Все още е открит и въпросът коя е фирмата, която ще извършва строителния надзор и контрол при ремонтните дейности, но най-вероятно това ще стане известно в близките дни. Лицензът на международната компания, която осъществяваше надзора по време на строителството на моста - "Инжероп", е изтекъл с приключването на проекта.
Независимо от ремонтните дейности в момента няма затруднения в движението по Дунав мост 2. На този етап едната лента е свободна и движението се осъществява нормално. Създадена е временна организация на движението в двете посоки.
Деформации на асфалтовото покритие са се появили и по инфраструктурата на румънска територия - след моста, непосредствено пред граничния пункт. Отстраняването им обаче е в ръцете на Букурещ, тъй като изпълнител на пътя е била румънска фирма.
Според фирмата строител на пътя причината за появилите се нагъвания на асфалта и деформации са в резултат на разливане на нафта от тежките автомобили, изчакващи пред граничния пункт. Според специалисти обаче причината за многото дефекти е некачествено изпълнение.
От 14 юни 2013 година досега по моста са преминали над 650 000 моторни превозни средства, сочи статистиката.