Изграждането на интерконектора с Гърция може да започне през март догодина


Планира се строителството да приключи до 2018 г.

22.04.2015г.
Строителните дейности по газовия интерконектор с Гърция могат да започнат през месец март 2016 г., а тръбата да бъде изградена до 2018 г., каза днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова след първата среща на работната група на високо равнище и на експертната работна група за "Вертикалния газов коридор".

Съвместната инициатива между България, Гърция и Румъния е насочена към засилване на регионалното енергийно сътрудничество чрез гарантиране сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ в съответствие с позицията на Европейската комисия от срещата в София, че всяка страна от региона на Централна и Югоизточна Европа трябва да има поне три източника на природен газ.

По думите на Теменужка Петкова свързването на мрежите на Гърция, България и Румъния е в унисон с целите на Европейския енергиен съюз за сигурност и постигане на по-свързан, конкурентен и устойчив енергиен пазар. "Един от водещите приоритети на българското правителство е реализацията на газовите връзки със съседните на България страни. Ключов сред тях е интерконекторът с Гърция, за който получихме подкрепа и разбиране от ЕК", допълни енергийният министър. Според Петкова изграждането на необходимата инфраструктура в рамките на "Вертикалния газов коридор", свързващ Гърция, България и Румъния, ще осигури непрекъснати двупосочни доставки.

"Газовата карта на Югоизточна Европа се променя. В този процес ние работим активно, за да сме готови за всички възможни сценарии - транспонирането на газ в различни посоки и получаване на газ от различни източници, включително и местен добив", каза вицепремиерът Томислав Дончев. Той допълни, че ако няма свързаност между съседните държави, понятията диверсификация и енергийна независимост са празни.

По време на срещата по "Вертикалния газов коридор" акционерите в проектната компания за изграждане на междусистемната връзка Гърция – България подписаха основните принципи, които ще залегнат в споразумението за развитието на проекта. Одобрен бе и бюджетът на компанията за 2015 г., който възлиза на 10 млн. евро.

Страните се ангажираха да изготвят анализ на съществуващата газопреносна мрежа на тяхна територия, както и да очертаят възможните източници и маршрути за доставка на природен газ с цел осигуряване на надежден пренос на природен газ от юг на север и обратно. Работната група на високо равнище "Вертикален газов коридор" ще заседава във формат министри поне два пъти годишно, а експертният състав ще провежда минимум три заседания за същия период.

разпечатай