Пътищата във Врачанско с най-много дупки
Едва 40% от шосетата у нас са в добро състояние
11.11.2015г.
Едва една пета от пътищата в област Враца са в добро състояние, а останалите са изпълнени с дупки. На другия полюс са шосетата в Сливенско. Там според данните на сайта по над 80% от асфалта може да се кара без особени проблеми.
С около половината пътища в добро състояние могат да се похвалят само в още 6 области - Благоевград, Смолян, Пазарджик, Перник, Стара Загора и Ямбол. Първата и последните 4 дължат това на наличието на немалко автомагистрални отсечки.
В други 11 области в страната шосетата с настилка в добро състояние са под 40%. Най-зле в тази група са във Великотърновско, където едва 27,7% от пътищата не крият особени рискове при пътуване. Подобно е положението в областите София и Кърджали, където само по около 31 на сто от пътищата се водят в добро състояние. В Бургаско, привличащо през лятото много туристи, само 35% от шосетата са читави. Малко по-добре са във Варненско - с 43% добри пътища.
Подобен е делът им в Пловдивско. В областите Разград, Видин и Шумен една трета от шосетата са определени като добри.
По гъстота на пътищата на 100 кв. км площ лидер е област Габрово - с почти 25 км. След нея е Перник с 24 км. С над 20 км гъстота са още само 4 района – Търговище, София-област, Видин и Велико Търново.
По Черноморието във Варненско гъстотата е 18,64 км, в област Добрич - 17,54 км, но в Бургаско показателят е едва 15,3 км на 100 кв. км. Така най-развитата в туристическо отношение област на страната е на предпоследно място по гъстота на пътищата. На опашката е Пиринска Македония - с 10,3 км на 100 кв. км територия. Близо до тях с по-ниска гъстота от 17 км са областите Пазарджик, Монтана, Смолян и Сливен.
Общо в страната едва 40% от шосетата са оценени от пътните експерти, че са в добро състояние. Това означава, че повредените зони и кръпките по тях засягат по-малко от една десета от площта на настилката им. Стратегията за пътна инфраструктура в периода 2016-2020 г., приета от правителството, констатира, че сега 35% от републиканската и около 65% от общинската пътна мрежа са в окаяно състояние. По една трета от аутобаните ни и шосетата от първи, втори и трети клас повредите надвишават 30%. В средно състояние са 27% от родните пътища.
За да се постигне устойчива пътна мрежа, до края на програмния период само за обновяването на 19 хил. км републикански шосета трябва да бъдат инвестирани над 1 млрд. лв.