Има пари за ремонт само на 2 тунела


За съоръженията по ''Хемус'' и ''Тракия'' трябват около 70 млн. лв.

11.02.2016г.
Засега са осигурени пари за ремонта само на 2 важни пътни тунела. Съоръженията се намират по второкласния път от Асеновград към Смолян. Средствата за обновяването им са от програма "Транзитни пътища-5", финансирана с кредити от ЕИБ, гарантирани от държавата, уточниха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Проектът с прогнозна стойност около 29 млн. лв. включва и рехабилитацията на 48 км от шосето към Смолян. Основната цел на ремонта на тунелите по шосето между Асеновград и Бачково и между Бачково и Нареченски бани е да се постигне цялостно изсушаване на вътрешните стени и пътното платно. Освен това ще бъдат подменени осветлението, сигнализацията и противопожарната система. От АПИ предупреждават, че след започване на ремонтите в отделни периоди от време движението в района ще бъде отбивано.

Експерти по тунели обясниха, че основните проблеми на подземните съоръжения идват от лоша хидроизолация и течовете в тях. Водата непрекъснато поврежда не само осветлението. Тя нанася щети и на конструкцията, особено в пукнатините, където има достъп и въздухът, ускоряващ корозията на желязната арматура. Стичащата се вода в тунелите в комбинация с прахта, натрупана вътре, създава рискове за безопасността на движението в тях.

След трагичния инцидент в тунела "Витиня" от 8 октомври отново се заговори, че почти всички тунели по пътищата у нас не отговарят на съвременните стандарти и се нуждаят от спешен ремонт.

"Пътната агенция е поискала от правителството около 70 млн. лв. за ремонта на големите тунели по "Тракия", "Хемус", каза шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров. "Първо ще се започне от дясната тръба на тунела "Витиня", където стана катастрофата. За ремонт са също и "Топли дол" и "Ечемишка". На всички тунели трябва да се смени хидроизолацията, да се направи нова облицовка и да се смени осветлението", уточни той. Според него един строителен сезон горе-долу стига за основното обновяване на една тръба от тунел.

От пътното ведомство потвърдиха, че всички тунели от републиканската пътна мрежа ежедневно се обхождат от пътноподдържащите фирма. Целта е веднага да се отстраняват евентуални повреди в електрозахранването и деформации в настилката. Два пъти в годината - в началото на пролетта и преди зимата, се прави пълен преглед и анализ на състоянието на тунелите.

разпечатай