Регионалното министерство ще санкционира общини, спъващи ВиК реформата
Незаконното строителство е намаляло
07.10.2016г.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството няма надеждна информация за броя на изпълнените обекти по програмата за саниране в отделните общини. Това каза днес по време на годишната среща на местните власти в курорта Албена министър Лиляна Павлова. Днес тя участва в дискусия по темата "Градско развитие и устройство на територията", който е част от програмата на форума.
Павлова даде пример с община, в която има санирани два блока, а в същото време в регистрите на министерството не фигурирал нито един.
"Ще спрем финансирането на подобни общини, каза министърът. Нека не става с лошо!".
Друга тема, обсъждана по време на разговора, беше реформата във ВиК сектора и процесът на окрупняване на дружествата.
Според Павлова, общините, които спъват този процес, също ще бъдат наказвани.
"Те няма да получават нито европейско, нито бюджетно финансиране, каза тя. Ако някоя община е решила да запази собственото си ВиК дружество с един управител и куче пазач, да си го финансира сама".
Павлова участва и в обсъждането на проблемите с незаконното строителство и поставянето на т. нар. "преместваеми обекти" в курортите.
Според кмета на Самоков Владимир Георгиев именно тези обекти, които се намират на територията на общините, често са солиден източник за бюджетното им финансиране.
"Не мога и няма да приема сергии с гащи, зимни шапки в зимните и бански в летните курорти да скриват гледките на пистите и морето, реагира Павлова. Вече сме наложили санкция на кмета на Несебър и уверявам ви, ще продължим по същия начин. Ако някой иска да поставя бараки, да бъде така добър да го направи със съответните схеми и по законовия ред", каза тя.
Павлова съобщи и данни на министерството, които сочат, че от 15 хил. проверки на ДНСК само в 70 случая са били отменени строителни книжа, издадени от общините. Така тя отговори на забележка от участник в срещата, че с проверките си и отмяната на строителни разрешения се пречи на инвестиционните процеси.
"Цифрите, които цитирах показват, че контролът не пречи на инвестиционните намерения на общините", каза тя.
Според Лиляна Павлова рязко е намаляло и незаконното строителство, след като е била преустановена практиката на узаконяване.
"Единици са вече новите незаконни обекти, които подлежат на премахване, съобщи тя. Не говорим за това, че в повечето случаи става дума за битови свади, където съседи се клепат един друг, за да направят мръсно на другарчето".
Павлова съобщи също, че се върви към облекчаване на строителните режими, което има за цел да направи така, че за все по-малко дейности и обекти да се искат строителни разрешения.
"С промените в ЗУТ се стремим да направим така, че тежката документация да бъде заобикаляна в случаите, в които искаш да направиш някакво малко преустройство или ремонт, стига с това да не се злоупотребява", обясни Павлова.