Кабинетът предлага още 1 млрд. лв. за безплатно саниране
От програмата са се възползвали над 340 хил. души
15.12.2016г.
С още 1 млрд. лв. да бъде увеличен ресурсът на държавната програма за саниране реши да предложи на парламента правителството в оставка на заседанието си в сряда.
"Досега сключените договори по програмата за саниране на панелни блокове са инвестирани 1 млрд. лв., която беше осигурена от бюджета. Предвид на това, че правителството е в оставка и сумата вече е усвоена, предлагаме на парламента да реши бюджетът на програмата за следващите две години да бъде увеличен на 2 млрд. лв. Целта е тя да може да продължи и през 2018 г. и от нея да се възползват повече хора и ефектите от нея да могат да бъдат мултиплицирани във времето. Трябва да се поеме дългосрочен финансов ангажимент", обясни строителният министър в оставка Лиляна Павлова.
По думите й това е най-мащабната социално-икономическа програма, защото ползата от нея е голяма. "Създава се работа за малки и средни строителни фирми. В обновяването на блоковете са участвали над 550 малки и средни фирми. Създаде се ангажимент не само за строителите, но и за производителите и доставчиците на материали, влагани в обновяването на сградите. Даде се и възможност за наемане на нискоквалифицирана работна ръка. Над 440 са сградите, по които се работи, а други 120 са завършени, за други 800 вървят тръжни процедури. Повече от 340 хил. души вече са се възползвали директно от програмата за саниране. При удвояване на ресурса има възможност още 740 хил. души да живеят в обновени панелни блокове. След първия отоплителен сезон се вижда, че сметките на хората са с 50% по-ниски", каза още Павлова.
Тя очаква широк консенсус програмата да продължи, защото над 3 млн. българи живеят в панелни сгради, които трябва да бъдат енергийно обновени. "Сега програмата е фокусирана върху панелните блокове, но на следващ етап тя трябва да бъде разширена, за да се включат и останалите стари типове жилищни многофамилни сгради", поясни тя и припомни, че сградният фонд у нас е с много лоши енергийни показатели.
"Националната програма за енергийна ефективност на жилищните сгради е насочена към всички български граждани, живеещи в панелни блокове на територията на всички 265 общини в страната. Тя няма връзка с другите програми, съществували назад във времето, като например тази за изграждане на жилища за роми, реализирана между 2006 г. и 2008 г. Подобряването на сградния фонд и енергийната ефективност трябва да стане кауза на всички нас и всички български домакинства да плащат по-ниски сметки за отопление", смята Павлова.