До 164 хил. лв. субсидия за устройствен план за голям град


Парите са само за три категории общини с население над 20 хил. души

23.01.2018г.
До 50% от цената, но не повече от 164 048 лв. с ДДС ще се отпускат от строителното министерство за изработване на общи устройствени планове на общините от първата категория София-град, Пловдив и Варна през 2018 г., пише в одобрените ред и условия на регионалния министър Николай Нанков за това финансиране. От ведомството уточниха, че се допуска финансиране по сключени договори след 2014 г. с избран изпълнител за изработване на общи устройствени планове на общините, чието изпълнение (действие) не е приключило.

Общо до края на годината МРРБ отпуска за целта над 4,1 млн. лв. за общи устройствени планове на общините през 2018 г. Ще бъде подпомагано финансово с до 15 850 лв. с ДДС изработването на заданията за общите устройствени планове, като сумата не може да бъде по-голяма от 70% от договорената сума между общината и избрания изпълнител.

За общините от втора категория, които в България са 27 и са с население над 50 000 души, е предвидено да се отпуска субсидия до 65% от размера на договорената цена. Тя обаче не може да надхвърля 142 650 лв. с ДДС. За трета категория общини, в която влизат тези с население от 20 000 до 49 999 жители, се разрешава сумата на субсидията да бъде максимум 80%, но не повече от 121 253 лв. с ДДС. Последните са общо 51.

По повод отново отпусната съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ) годишна субсидия за плановете от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) поискаха опростяване на процедурите по отчитането на усвояването на парите. Гинка Чавдарова, която 21 години ръководеше сдружението, каза за "Монитор", че проблемите са свързани не толкова с конкретните суми, които се отпускат, а с усвояването им.

"Процедурата за изработването на общите устройствени планове е много сложна. Първо се прави задание и то струва пари, гласувани от общинските съвети и след това е същностната разработка, траеща една-две години. Минава се през много сложни отчети, обсъждания и често определеното време от една година не стига и за това нерядко се налага част от парите да се връщат на държавата и не се усвояват", обясни тя.

Според Чавдарова може да се помисли за опростяване на процедурата по отчитане отпуснатите средства за изработването на плановете. По думите й тя трябва да бъде съобразена с дългите етапи на подготовката им и да не се иска по-голяма завършеност на заданието, за да се получи някакъв дял от отпуснатите пари.

От МРРБ уточняват, че сключените през 2015 г. и 2016 г. действащи споразумения за финансово подпомагане за изработването на ОУП се прекратяват с тяхното изпълнение или в края на 2018 г., съгласно анексите към тях, с които тези от 2015 г. бяха удължени. Действието на сключените през миналата година е до края на 2019 г.

разпечатай