Строителното министерство предлага 1951 жилищни сгради да бъдат безплатно санирани
05.06.2020г.
Министерството на регионалното развитие и благоустройство има готовност да обяви следващия етап на Националната програма за енергийна ефективност като пилотен проект за 1951 сгради.
Министърът на регионалното развитие Петя Аврамова съобщи по време на парламентарния контрол, че се предлага тези многофамилни жилищни сгради - с подадени документи за кандидатстване по програмата, да бъдат санирани при сто процента безвъзмездна финансова помощ от държавата, както е започнала програма. Тя аргументира предложението с това, че собствениците на жилища в тези сгради са положили усилия и в рамките на определения срок за кандидатстване са подали заявления по програмата. "За тези сгради ще се прави ремонт на покрива, топлоизолация, подмяна на дограма - основните енергийни мерки, предписани в енергийните им обследвания", посочи Аврамова.
По думите й продължаването на програмата за тези сгради зависи от широк обществено-политически консенсус и осигуряване на финансовия ресурс. "Мога само да изразя мнението на министерството и собственото си мнение като министър за продължаване на програмата във формата, в който тя беше сто процента финансирана от държавата, а Министерството на финансите, след обстоен анализ, ще може да даде подробна информация за това кога и как могат да се осигурят тези средства", каза Аврамова. Тя допълни, че при продължаване на програмата вече са разписани условия, с които да се въведат ясни ангажименти в процеса на организация и контрол на изпълнението.
На следващ етап ще се отвори дебат, в който да се разисква нова програма за енергийна ефективност, в която да се прецизира самоучастието на всички собствениците на жилищни сгради.
Преди седмици Камарата на строителите поиска да продължи програмата за саниране като антикризисна мярка. В доклада за изпълнението на програмата, който кабинетът прие през май, се обобщава, че към 31 март 2020 г. общо санирани са 1854 сгради и с приключили или започнати дейности са 98.9 от всички с договори. Предвижда се през настоящата година да бъдат обновени още 117 блока с 8737 апартамента, като се очаква последните обекти да бъдат завършени през 2021 г.
Действието на програмата бе прекратено заради изчерпване на ресурса. По официални данни от 2017 г. санирането на апартамент излиза около 175 хил. лв. Тогава служебният строителен министър Николай Нанков обяви, че повече безплатно саниране няма да има, а занапред това ще става със самоучастие на собствениците.
Междувременно в средата на април се разбра, че общо 30 жилищни сгради в София ще бъдат подготвени за саниране с пари по европейската програма "Хоризонт 2020". Проектът е за 2.7 милиона лева, като Столичната община ще дофинансира 360 хиляди лева.